piątek, 25 marca 2022

Pokochać Ukrainę

Cześć!

Dzisiaj recenzja wyjątkowej książki.Tytuł: ,,Pokochać Ukrainę"

Autor: Jacek Łęski

Gatunek: reportaż

Rok wydania: 2014

Rok wydania: 368
          Książkę dostałam kilka lat temu w prezencie urodzinowym. Byłam w Ukrainie w 2010 r. będąc jeszcze studentką. Mam wiele wspomnień z tego wyjazdu pozytywnych i negatywnych. Jednak tak naprawdę o Ukrainie nie wiedziałam wiele. Dopiero, gdy wybuchła wojna zasmuciłam się, że informacje jakie posiadam są szczątkowe, warto poznać ten kraj dogłębniej. Nadszedł odpowiedni czas na lekturę książki.

          Podczas czytania, mąż włączył telewizor i ukazał się program z najnowszymi informacjami z okupowanego państwa. Jakie było moje zdziwienie, gdy zobaczyłam, że wiadomości prosto z Ukrainy relacjonuje Jacek Łęski - dziennikarz i autor książki, którą właśnie miałam w ręku. Lektura jeszcze bardziej mnie zaciekawiła wiedząc, że została napisana przez profesjonalistę. Zdumiałam się tylko, że jako drugi pisarz na okładce widniała Alina Łęska - żona reportażysty, Ukrainka. Książka zawierała jedynie kilka wzmianek o niej i jej punkty widzenia, ale na pewno nie została przez nią stworzona. 

           Dzięki lekturze otworzyłam oczy na mnóstwo aspektów. Wiele szczegółów mnie zdumiało, a inne potwierdziły moje spostrzeżenia jakie wyniosłam z podróży w tym kraju. Książka składała się z krótkich rozdziałów i wielu zdjęć. Były opowieści poświęcone o Lwowie, Odessie, Kijowie czy Donbasie. Zaciekawiły mnie też informacje o starożytnej kulturze trypolskiej czy złocie Scytów oraz wzmianki o dwóch papieżach i apostole Jezusa, którzy mieszkali na terenie naszych sąsiadów. Niesamowite były rozdziały poświęcone ukraińskim wynalazkom czy kuchni ukraińskiej. Lektura zawierała trochę historii, trochę kultury, wyjaśnienia stosunków polsko-ukraińskich czy ukraińsko-rosyjskich. Dziwnie czyta się książkę, gdzie wspomniany jest ogromny schron w metrze kijowskim z nadzieją, że nigdy nie zostanie użyty. Nie brakuje informacji o Kozakach czy skorumpowanym prawie ukraińskim, gdzie łapówki są normalną zapłatą. najbardziej zdziwiły mnie różne ciekawostki o których nie miałam pojęcia np. że z jednego końca Kijowa do drugiego jest aż 50 km. czy że na wschodzie Ukrainy są tak wielkie huty i zakłady pracy, tak że miasta są do nich tylko dodatkiem. 

           Książkę polecam wszystkich, którzy chcą lepiej poznać i zrozumieć Ukrainę. Jest na to akurat najlepszy czas! Mam nadzieję, że kraj wygra wojnę i odbuduje się na nowo jak kiedyś Polska. Cieszę się, że mimo iż w tym państwie zawsze widoczny był podział społeczeństwa (wynikający zazwyczaj z niewiedzy prowadzonej przez rosyjską propagandę) teraz Ukraina zjednoczona jest jak nigdy i dlatego ma szansę na prawdziwą suwerenność. Chciałabym jeszcze kiedyś tam wrócić, czego życzę przede wszystkim rodzimym mieszkańcom! 💙💛

Jak dobrze znacie Ukrainę? Może kiedyś byliście w tym państwie?

23 komentarze:

 1. Mam wielu przyjaciół z Ukrainy więc jestem bardzo ciekawa tego reportażu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja nie mam wśród znajomych osób z Ukrainy. Nigdy też tam nie byłam. I w sumie mnie nawet nie ciągnęło. Ale książkę z ciekawości bym przejrzała. Może bym złapała wtedy jakąś zajawkę

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy nie byłem na Ukrainie, ale moja Mama i Siostra były tam bodajże w 2005 roku, na dwudniowej wycieczce. Różnie wspominają. Potem moi szefowie - w czasach - gdy jeszcze uczyłem - byli tam w naszym mieście partnerskim. Też wspominali różnie, że ogromny potencjał, tysiące hektarów czarnoziemu itd. I tzw. miejscami mówili o tzw. smutku mieszkających tam ludzi. Po książkę pewnie sięgnę, poza tym w swoim czasie interesowałem się wyznaniem grecko katolickim i Unią Brzeską :-) . Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 4. A pozdrawiam w niedzielę, 27 marca, po szybkim spacerze ;-) .

  OdpowiedzUsuń
 5. Na pewno warto poznać lepiej sąsiadów.

  OdpowiedzUsuń
 6. Na pewno warto przeczytać, by dowiedzieć się więcej o naszym sąsiedzie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Niestety, nie byłam. Książka warta przeczytania. 368 stron ;) Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Miałam lecieć po raz pierwszy dwa lata temu, ale naszła pandemia.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mnie nie ciągnie do Ukrainy, nie ma zamiaru tam jechać. Mój tato pochodził z Ukrainy - kiedyś mieszkali tam Polacy. Wspomnienia jego rodziny nie są przyjemne. Nigdy nie lubił mówić o tamtym miejscu.

  OdpowiedzUsuń
 10. Widziałam ostatnio wiele list książek o Ukrainie, ale tej nie kojarzę - dopisuję ją więc do mojej listy ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie wiedziałam, że jest taka książka. Chciałabym ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nigdy nie byłam w Ukrainie, ale płynie we mnie ukraińska krew, mój dziadek był Łemkiem.

  OdpowiedzUsuń
 13. Chętnie przeczytam. Byłam w Ukrainie pod koniec 2019 roku, konkretnie we Lwowie. Było fantastycznie, jakbym przeniosła się w czasie. Od dawna mam też ochotę a wycieczkę do Czarnobyla. Obawiam się jednak, że dość mocno, przez aktualną sytuację, się ten plan przesunie :( oby to wszystko szybko się skończyło i oczywiście pozytywnie dla Ukrainy!

  OdpowiedzUsuń
 14. Znam trochę Ukrainę, bo byłam w tym kraju kilka razy...
  A książka z pewnością ciekawa, więc pewnie kiedyś ją przeczytam.
  Pozdrawiam i dziękuję za polecenie.

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie byłam, ale trochę wiem o Ukrainie, znam też kilka osób o ukraińskim pochodzeniu. Czytałam tę książkę, na moim blogu też jest jej recenzja. :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Tylko raz byłyśmy we Lwowie.

  OdpowiedzUsuń
 17. Kompletnie nie znam Ukrainy. Mój mąż był tam wiele lat temu i dobrze ją wspomina. Z chęcią ją przeczytam, tym bardziej że otacza nas coraz więcej Ukraińców.

  OdpowiedzUsuń
 18. Niestety nie byłam na Ukrainie. Zbyt późno zaczęłam podróżować na wschód bo wiadomo, zachód wydaje się ciekawszy.Z krajów wschodnich byłam na Litwie i Łotwie, w planach była Estonia ale poczekam jeszcze trochę i zobaczę co będzie. Też mam nadzieję, że Ukraina wygra wojnę i pokaże Putinowi gdzie jego miejsce. Książki pokazanej przez Ciebie nie znam, teraz jest moda na lektury dotyczące Ukrainy ale ja jakoś nie umiem się zainteresować. Może po wojnie...

  OdpowiedzUsuń
 19. książka rzekłabym bardzo na czasie...

  OdpowiedzUsuń
 20. Nigdy nie byłam, właściwie teraz uświadamiam sobie jak mało, wiem o tym kraju. Ale właśnie dlatego chętnie bym przeczytała

  OdpowiedzUsuń
 21. Książka, adekwatna do obecnej sytuacji.
  Niestety nigdy nie byłam na Ukrainie.
  Sama też mało wiem, o tym kraju.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 22. Książka wydaje się fajną pozycją dla osób chcących pojechać na Ukrainę. Mam nadzieję, że będzie to wkrótce możliwe!

  OdpowiedzUsuń
 23. Nie byłam nigdy w Ukrainie, myślę że warto przeczytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń