piątek, 10 września 2021

Zimny trop

Hejka!

Chcecie wiedzieć co przeczytałam ostatnio? Wydawnictwo Agora przesłało mi nowy polski kryminał. Zapraszam do zapoznania się z moją opinią ;)Tytuł: ,,Zimny trop"

Autor: Beata i Eugeniusz Dębscy

Gatunek: kryminał

Ilość stron: 352

Rok wydania: 2021

 Fabuła: 

            Tomasz Winkler - były gliniarz, a obecnie prywatny detektyw ma na pieńku z policją, która nie jest przychylna jego nowej pracy. Główny bohater mieszka z babcią, ale gdy Roma wyjeżdża odpocząć do Polanicy Zdroju i dzwoni zasmucona po kilku dniach do wnuka, Tomek już wie, że musi pojechać do uzdrowiska i interweniować. Romka spotkała dawną studencką sympatię, ale nieoczekiwanie Julek rozpłynął się w powietrzu. Czy detektyw rozwikła niejasną zagadkę? Czy babcia zazna jeszcze szczęścia ze swoją pierwszą miłością?

           Książka wzbudziła we mnie mieszane uczucia. Nie czytałam pierwszej części cyklu i to raczej nie było przeszkodą w poznawaniu serii, ale akcja w ,,Zimnym tropie" strasznie długo się rozkręcała. Przez pierwsze 70 stron nie działo się nic ciekawego, więc szczerze, moim zdaniem, rozwleczony początek można było spokojnie skrócić. Teoretycznie były w nim jakieś odnośniki do poprzedniego tomu, ale i tak większość tajemnic Tomasza została wytłumaczona w późniejszej części książki. Dodatkowo, denerwowały mnie różne nagminne dziwne wstawki obcojęzyczne, które wątpię, że są używane w życiu codziennym w środku zdania (typu Romcia ma reisefieber, sztuczki dla sztuczek ars amandis, pointa jest taka a nie inna). Myślę, że autorzy chcieli, żeby było nowocześnie, ale dla przeciętnego czytelnika takie triki raczej będą niepotrzebne, a nawet denerwujące. 

          Po 70 stronie książka mnie wciągnęła, a fabuła zainteresowała. Nie polubiłam głównego bohatera, który mnie irytował swoją postawą. Taki z niego detektyw, że zatrudnił pierwszą z brzegu kobietę, która się do niego zgłosiła, a nawet jej nie sprawdził, tylko zaufał w ciemno. Kiedy czytałam ten fragment książki, miałam ochotę do niego krzyknąć, ej.. ogarnij się człowieku, coś mi w tej kobiecie nie pasuje! Moją ulubioną bohaterką została babcia Roma. Mam pewną czytelniczkę o tym samym imieniu, jest to niesamowita starsza pani, która wybitnie charakterem pasowała do książkowej postaci, to ją wyobrażałam sobie podczas lektury w roli krewnej Tomasza (no wypisz, wymaluj!). Nie podobało mi się jednak zachowanie wszystkich książkowych osób, którzy non stop pili alkohol i palili papierosy. Jakby tak podliczyć minuty w ich życiu spędzone przy używkach, to myślę, że większość czasu przesiedzieliby przy koniaczku (na zmianie z kawą), toż to przecież już alkoholizm. 

         Ciekawym zabiegiem zastosowanym w powieści było zaznaczanie kursywą myśli bohaterów. Zadowoliło mnie też zakończenie, które nie do końca było happy-endem i zdołało mnie zaskoczyć. A przede wszystkim ucieszyłam się, że akcja rozgrywa się na Dolnym Śląsku. Lubię kryminały, gdzie fabuła toczy się na terenach mi bliskich. Byłam nie raz w Polanicy Zdroju czy we Wrocławiu, więc lektura tym bardziej mnie interesowała. Od razu w oko wpadła mi też super mroczna okładka, która sugerowała mi, że za zimnym tropem może też być ukryty zimny trup. Reasumując, książka dostarczyła mi rozrywki, chociaż początkowo mi się dłużyła. Lubię poznawać nowych autorów, dlatego też cieszę się, że dzięki uprzejmości wydawnictwa mogłam zapoznać się z propozycją Dębskich, ale mimo wszystko nie zostaną oni moimi ulubionymi autorami (obok Chmielarza czy Koziołka). Moja ocena: 6/10.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Agora:

20 komentarzy:

 1. Od kryminałów ostatnio mnie odrzuca. wspominałem - już gdzieś kiedyś, że czytywałem niegdyś skandynawskie. Pozdrawiam po zalatanym przedpołudniu - sprzątanie i zakupy :)Potem znów zakupy ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi nawet-nawet. Wiem komu mogę polecić tę książkę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie lubię jak w książkach długo się rozwija akcja, ale lubię książki, których fabuła rozgrywa się na Śląsku :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam serdecznie ♡
  Polanica Zdrój, mieszkam niedaleko :3 Jeżdżę tam na deptak i najlepsze w okolicy rurki z kremem. Dawniej jeździłam też na największą dyskotekę w okolicy, ale już chyba nie funkcjonuje. Ciekawi mnie ta książka, głównie że rozgrywa się w mojej bliskiej okolicy. Chętnie przeczytam, jak tylko będę miała okazję. świetna recenzja :)
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem bardzo ciekawa książek tego duetu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Szkoda, że książka początkowo Ci się dłużyła.

  OdpowiedzUsuń
 7. Babcia Roma jest fantastyczna. Bardzo lubię kryminał pisany ręką autorów.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie wiem, czy po nią sięgnę. Czas pokaże.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ta pozycja już na mnie czeka. Niebawem zabiorę się za czytanie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Mój gust. Też lubię kryminały. Myślę, że warta przeczytania. Nie wydaje się być długa, tak żeby szkoda było czasu.

  OdpowiedzUsuń
 11. Czasem tak jest, że po trudniejszym początku książka się rozkręca i warto dać jej szansę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Lubię kryminały, więc nie wykluczam tego, że kiedyś sięgnę po tę książkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Początek również mi się dłużył, ale im więcej stron było za mną bardzo bym żałowała gdybym się z książką nie zapoznała.

  OdpowiedzUsuń
 14. Faktycznie - czytanie o miejscach które się zna, to coś zupełnie innego :)

  Pozdrawiam Zakładka do Przyszłości

  OdpowiedzUsuń
 15. Jak na razie mnie nie ciągnie do tego tytułu, jednak nie mówię, że kiedyś nie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Lubię kryminały, ale chyba tym razem nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 17. Nigdy nie czytałem kryminałów, ten typ książek nigdy mnie nie pociągał. Jednak znam wiele osób, które przepadają za tego typu książkami, więc i ta by się im spodobała.
  Pozdrawiam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. klimat brzmi fajnie, ta sama okolica mega:D ale bohater też by mnie wkurzał sądząc po opisie^^

  OdpowiedzUsuń