piątek, 8 sierpnia 2014

Grace. Księżna Monako

Siema!
Dzisiaj czas na recenzję wygranej ostatnio przeze mnie biografii Grace Kelly. Lektura jest moją 14 niespodzianką od filmweb.pl. Innymi prezentami otrzymanymi w wyniku pozytywnie rozpatrzonych odpowiedzi konkursowych były m.in. filmy, książki, koszulki czy kieliszki. Polecam Wam próbować szczęścia na tym portalu :)
  Tytuł: ,,Grace. Księżna Monako"
  Autor: Joanna Spencer
  Okładka: twarda
  Ilość stron: 286
  Rok wydania: 2014

       Dziennikarka pragnąca zachować anonimowość, przyjmuje pseudonim ,,Joanna Spencer" i opisuje życie księżnej Monako na podstawie wspomnień własnych oraz znajomych i rodziny Grace Kelly. 
         Autorka zachwyca się postacią znanej aktorki. Podczas czytania lektury, można zauważyć jej prawdziwe uwielbienie dotyczące historycznej osoby. Korespondentka krytykuje natomiast księcia Rainera III, obwinia go o brak zaangażowania w swoim małżeństwie. 
        Książka została pięknie wydana. Cechuje ją gruba czcionka i krótkie rozdziały. Świetnym pomysłem było umieszczenie w środku egzemplarza kilku czarno - białych zdjęć artystki. Język lektury jest prosty, dzieło Joanny Spencer czyta się bardzo szybko.
         ,,Grace. Księżna Monako" zawiera szczegółowy opis dziejów aktorki od jej urodzin aż do tragicznej śmierci. Na kolejnych stronicach dowiadujemy się, że kobietę od dzieciństwa fascynował teatr. Za zgodą rodziców, Grace przeprowadziła się do Nowego Jorku i tam uczęszczała na wymarzone lekcje, zdobywała mnóstwo nagród za najlepsze wyniki w nauce. Otrzymanie Oscara - otworzyło jej drogę do Hollywood. Artystka postanowiła jednak zrezygnować z dalszej kariery i zdecydowała się na ślub z księciem Monako - Rainerem III. Początkowo nie była lubianą damą na dworze królewskim, jednak po długim czasie, Grace zyskała sympatię mieszkańców. Księżna otworzyła wiele organizacji charytatywnych, pomagała ludziom ubogim, starym, samotnym. Kobieta urodziła 3 dzieci: Karolinę, Alberta i Stefanię. Jednakże, dawna gwiazda Hollywood tęskniła za swoją ojczyzną, teatrem, czuła się bardzo samotna. Kiedy podjęła decyzję o wróceniu do studia filmowego, niespodziewanie zginęła w wypadku samochodowym.
       Ciężko jest ocenić życiorys księżnej. Na pewno zapisała się w historii nie tylko Monako, ale i całego świata - na zawsze jako dobra władczyni. Mnóstwo osób oczarowanych karierą Grace, obwinia jej męża za to, że nie interesował się on żoną, przez co pierwsza dama była ciągle smutna. Warto jednak podkreślić, że aktorka miała w swojej młodości mnóstwo kochanków, zazwyczaj starszych od siebie o 20 - 30 lat. Na ślub z Rainerem była już gotowa po pierwszym z nim spotkaniu - zaaranżowanym przez dziennikarzy. Nikt jej nie zmusił do zawarcia związku małżeńskiego, wybór życia w Monako należał wyłącznie do Grace. Dopiero, kiedy dzieci aktorki zaczynały dorastać, księżna zrozumiała, że mieszkanie w pałacu wcale nie gwarantuje bajecznego życia. Ciekawostką jest to, że ojciec aktorki był miliarderem, a dwaj stryjkowie pracowali w branży teatralnej, więc zdaniem wielu osób - artystka nie powinna narzekać, bo jej prowadziła idealne życie, będące dla większości społeczeństwa jedynie marzeniem. 
        Książka jest świetną propozycją dla fanów księżnej, którzy z lektury dowiedzą się wielu nowych ciekawostek dotyczących klanu Kellych. Moim zdaniem ,,Grace. Księżna Monako" powinna się spodobać jednak przede wszystkim - osobom rozpoczynającym dopiero zgłębianie tajemnic aktorki. Bez wątpienia, tę historyczną postać powinien znać każdy pomimo tego, że w rankingach popularności w Hollywood, Grace zawsze oddawała pierwsze miejsca Marylin Monroe, a w kategorii Pierwszych Dam to Diana Spencer cieszyła się większym zainteresowaniem wśród obywateli.
         Życie dzieci Grace Kelly jest także bardzo poplątane. Karolina i Stefania prędko wyszły za mąż, a jeszcze szybciej się rozwiodły. Książę Albert poślubił o 20 lat młodszą pływaczkę - Charlenę, która wydaje się być z tego powodu bardzo nieszczęśliwa. Zapewne nie taką przyszłość wymarzyła dla swoich najbliższych oscarowa aktorka. Moja ocena książki 9/10.

30 komentarzy:

 1. Rzadko czytam biografie, ale akurat te dotyczące rodzin królewskich są intrygujące :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta postać bardzo mnie interesuje, ale jak na razie dobie odpuszczę :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzę, że warto poznać bliżej tę kobietę

  OdpowiedzUsuń
 4. Od czasu do czasu lubię poczytać jakąś biografię :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawa postać. Chętnie zapoznałabym się z jej biografią.

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię poznawać biografię osób, które mnie intrygują. Do nich mogę zaliczyć księżną Monako.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ogólnie to średnio przebadam za biografiami, ale ta mnie jakoś zainteresowala :) Jak się uda to przeczytam w wolnej chwili.

  OdpowiedzUsuń
 8. Godna przeczytania , po Twojej recenzji;*

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie czytuje biografii, więc tym razem spasuje.

  OdpowiedzUsuń
 10. Chętnie przeczytam, uwielbiam biografie

  OdpowiedzUsuń
 11. Rzadko czytam biografie, ale ta wygląda interesująco.

  OdpowiedzUsuń
 12. Dosyć niedawno powstał film o księżnej z cudowną Nicole Kidman w roli głównej. Muszę koniecznie go obejrzeć. Książkę też chętnie bym przeczytała:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Moja mama ją czyta i z tego co widzę,to ją wciągneła.Ja bardziej wolę czytać biografie sportowców,ale może też po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 14. nie wiele wiem o tej księżnej, chętnie przeczytam kiedyś jej biografię.

  OdpowiedzUsuń
 15. Chyba czas po nią siegnąć, chodź nie jestem fanką takich książek.

  OdpowiedzUsuń
 16. Czytałam i jak na pierwsze spotkanie z biografią Grace, książka okazała się niezła. Niebawem zamieszczę jej recenzje.

  OdpowiedzUsuń
 17. Gratuluję wygranej, ja nie czytam biografii, ale wkrótce zostanie wydana książka o Patricku Swayze i tę na pewno kupię ; ) a tę o Grace podsunę mamie, będzie zachwycona ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Gratuluję wygranych. Księżna mnie fascynuje, chciałabym przeczytać tę książkę:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Biografia - dla mnie lektura obowiązkowa ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Lubię biografie, bardzo chętnie przeczytam, gdyż chciałabym się czegoś więcej dowiedzieć o księżnej Monako.

  OdpowiedzUsuń
 21. Nie jestem na tyle zainteresowany tą postacią, by sięgać po recenzowaną książkę. Ale kto wie....

  OdpowiedzUsuń
 22. Bardzo lubię biografię, więc chętnie sięgnę po książkę. Gratuluję wygranej :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Ostatnio sporo czytałam o Grace i dynastii panującej w Monako.
  Skuszę się, by sięgnąć po tę pozycję :D

  http://dzikie-anioly.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 24. Nie przepadam za czytaniem biografii, wolę jednak filmy biograficzne :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Nie lubię czytać biografii, jakoś mnie to nie wciąga

  OdpowiedzUsuń
 26. Great review! I write down this book!

  XOXO!

  OdpowiedzUsuń
 27. Czytam biografie osób, które mnie intrygują. W tym przypadku bardzo zaintrygowana się nie czuję, ale jakbym miała okazję się zapoznać z tą książką to chętnie bym to zrobiła :)

  OdpowiedzUsuń