piątek, 2 grudnia 2022

Rubik. Fascynująca historia najbardziej znanej łamigłówki świata

Hejka!

Dawno mnie tu nie było, ale już wracam! Mam nadzieję, że będę pisać bardziej regularnie 😁
Tymczasem zapraszam na recenzję książki!  Tytuł: ,,Rubik. Fascynująca historia najbardziej znanej                                   łamigłówki świata"

  Autor: Erno Rubik

  Gatunek: biografia

  Rok wydania: 2022

        Zawsze imponowały mi osoby potrafiące układać Kostkę Rubika. Podziwiam męża, który pobija swoje rekordy i umie poradzić sobie z kostką w ciągu 3 minut. Ja jestem zbyt niecierpliwa i szybko się zniechęcam, więc po kilku próbach, dałam spokój logicznej łamigłówce. Byłam bardzo ciekawa, w jaki sposób w ogóle powstała kostka. Gdy dostałam szansę przeczytania książki o Erno Rubiku, nie wahałam się ani chwili. Spodziewałam się interesującej propozycji 😉

          Lektura nie jest zbyt obszerna. Ma niewiele ponad 200 stron. Książkę czytałam dosyć długo. Byłam trochę niepocieszona, bo liczyłam na więcej ciekawostek biograficznych z życia Rubika oraz różnych ,,smaczków" dotyczących jego osoby. Dzieło zostało napisane dosyć sztywnym językiem, w którym nie brakowało wywodów filozoficzno-logicznych węgierskiego architekta. Czuć, że Rubik jest z natury introwertykiem. To niezwykle zdolna i piekielnie inteligentna osoba, ale podchodząca do ważnych tematów bez emocji. Wynalazcę zawsze pasjonowała geometria, zrozumiałam jak bardzo mężczyzna kocha swoją pracę i może się realizować zawodowo poprzez ukochane pasje.

           Poznałam mnóstwo informacji o samej Kostce Rubika, nazywanej pierwotnie Magiczną Kostką. Erno Rubik stworzył logiczną łamigłówkę mając 30 lat. Do jej ułożenia po raz pierwszy potrzebował miesiąca. Opatentował kostkę i udoskonalał, aż trafiła na rynek światowy i uzyskała ogromny sukces. Zabawka do dziś nosi miano kultowej, jest ciągle na topie. Oprócz kostki, Rubik wynalazł też m.in. Rubik's Magic, Węża Rubika czy 360 Rubika.

          A jakie ciekawostki dotyczące kostki najbardziej utkwiły mi w pamięci? Łamigłówkę można rozwiązać maksymalnie w 20 ruchach. Rekord układania kostki pobił Chińczyk Yusheng Du w 2018r. z wynikiem 3,47 s (!). Robot może ułożyć kostkę w ciągu 0,637 s. Zabawka Rubika występuje w reklamach, książkach czy nawet filmach. Jest też muzą artystów m.in. francuskiego Invadera, który tworzy dzieła sztuki (np. Mona Lisę) z mozaik złożonych z kostek. W Księdze Rekordów Guinessa znajdują się mistrzowie układający kostkę np. skacząc ze spadochronem czy stojąc na głowie.

          Książkę polecam przede wszystkim pasjonatom kostki, będącej do dziś uzasadnionym hitem wśród dzieci i dorosłych. Moja ocena: 6/10.


Dziękuję za książkę Wydawnictwu Muza! 💗

22 komentarze:

 1. Kiedyś bardzo lubiłam zabawę kostką Rubika, to była świetna rozrywka, zmuszająca do myślenia i kombinowania. Niedawno w pociągu w drodze do pracy widziałam chłopaka układającego kostkę i tak jakoś mi się miło na sercu zrobiło 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam tę książkę w swojej biblioteczce, ale aktualnie ją wypożyczyłam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mój syn układa w parę-paręnaście sekund. Kiedyś miał totalnego hopla, do tej pory kolekcja kostek pręży się dumnie na półce.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie jestem fanką tej kostki, nawet nie wiem, czy zdołałabym ją ułożyć ;D Książki nie planuję czytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Na pewno wiele osób zainteresuje się tym wydaniem.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak mówiła moja koleżanka xxx lat temu "głupia ta kostka, co z nią zrobić" :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mnie zadziwia, jak inni potrafią tę kostkę ułożyć w kilka sekund, moim osiągnięciem były 3 ścianki i to w długim czasie :p

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie moje klimaty, ale fani z pewnością będą zachwyceni tą publikacją ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. O proszę jaka ciekawa książka! Mój mąż byłby nią zachwycony :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Extra! Mam kostkę rubika i raz ją złożyłam. Później tak wymieszałam, że nie da rady. ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Książka zwróciła moją uwagę już wcześniej, ale chyba spodziewałam się bardziej fascynującej lektury, niż wynika to z recenzji ;< Szkoda, ale wydaje się, że to dobra książka na prezent ^^

  OdpowiedzUsuń
 12. No wracaj do nas, wracaj! Ja za kostką rubika akurat nie przepadam, ale pewnie dlatego że nie umiem jej układać :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Słyszałam już nieco o tej książce. Nie układałam nigdy kostki rubika, ale książka wydaje mi się, że musi być ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Zdecydowanie dla mnie lektura. Choć kostka rubika wciąż stanowi dla mnie zagadkę to mam znajomego, który takie kostki kolekcjonuje (i układa w parę minut):-)

  OdpowiedzUsuń
 15. Alicjo, mój 9.letni wnuczek układa kostki o różnym kształcie w mig. Nie wiem, czy wszystkie są wymyślone przez Rubika. Wiem, że jakieś tematyczne broszury ? ma u siebie, ale przy najbliższej okazji zapytam czy ma tę książkę o Rubiku.

  OdpowiedzUsuń
 16. Nigdy nie widziałam fenomenu w tym przedmiocie i oczywiście nigdy nie udało mi się jej ułożyć 😅

  OdpowiedzUsuń
 17. ja kiedyś się bawiłam ową kosteczką, ale pokonała mnie :D

  OdpowiedzUsuń
 18. swego czasu miałam kostkę w domu ale chyba nigdy nie udało mi się ułożyć, choć przyznam że jakoś wielce nie byłam nią zainteresowana :D ale sam pomysł jej stworzenia jest dość przełomowy :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Nigdy nie udało mi się tej kosteczki ułożyć :D
  Wszystkiego dobrego w Nowym Roku ..

  OdpowiedzUsuń
 20. Przypomniały mi się czasy dzieciństwa i gra tą kostką. A biografie uwielbiam :-) .

  OdpowiedzUsuń
 21. Jakiś czas temu niemal w każdym domu była kostka Rubika.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń