wtorek, 7 czerwca 2022

Enigma: liczba wszystkich liczb

Witam serdecznie!

Zapraszam na przedpremierową recenzję książki pod moim patronatem 😉


Tytuł: ,,Enigma: liczba wszystkich liczb"

Autor: Krzysztof Koziołek

Gatunek: kryminał szpiegowski, sensacja

Ilość stron: 624

Rok wydania: 2022

Fabuła: 

        W 1929 r. na Uniwersytecie Poznańskim rusza tajny kurs kryptografii dla wybranych uczestników. Spośród nich trzech studentów wyróżnia się wybitnym zmysłem i talentem. Są to: Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki. Dzięki swoim zdolnościom, pierwszy z nich w 1932 r. łamie Enigmę. W związku z tym sukcesem, Rejewski - wraz z dwoma kolegami - non stop ciężko i wytrwale pracuje nad dalszymi badaniami maszyny szyfrującej. Dzięki niesamowitemu uporowi, mężczyźni czytają depesze wroga, służąc wytrwale ku czci ojczyzny. Tymczasem pracownik wywiadu i kontrwywiadu wojskowego, Edmund Lorenc zmaga się z perypetiami życia rodzinnego. Niepostrzeżenie, zostaje uwikłany w sam środek działań Abwehry. Jak potoczy się współpraca Polaków z Francuzami i Anglikami? Czy ktoś z Biura Szyfrów jest szpiegiem? Jak działa Enigma?

        Po raz kolejny otrzymałam od Koziołka znakomitą lekturę. Biorąc w ręce książki autora, zawsze wiem że są one dopracowane do perfekcji. Widać, że pisarz pasjonuje się wątkami, które porusza w powieściach, gdyż są niezmiennie dokładnie przedstawione i podparte bibliografią. Wstyd się przyznać, ale moja wiedza na temat polskiej kryptografii była mizerna. Z niecierpliwością czekałam na lekturę, która przybliży mi historię Enigmy oraz sylwetki znakomitych Polaków, pracujących nad jej złamaniem. Książka owiana retro klimatami bardzo mi się podobała. Pomimo trudnych matematyczno-technicznych zagadnień, poznałam mnóstwo ciekawostek na temat sławnej maszyny, ale także z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Chociaż na chwilę przeniosłabym się chętnie do tych czasów, aby skosztować bomby lodowej czy też przyjrzeć się nieistniejącej już dzisiaj kamienicy ,,Pod Wesołym Satyrem". Postać Lorenca, świetnie wpleciona w akcję, stanowiła idealną klamrę zamykającą powieść tuż przed wybuchem wojny. Podczas lektury towarzyszyła mi refleksja, a nierzadko smutek, bo główni bohaterowie nie wiedzieli jeszcze, że przyszła wojna będzie tak straszna i wyniszczająca w skutkach. Bardzo lubię książki, które wzbogacają wiedzę i na zakończenie pozostawiają miejsce do przemyśleń. Doceniam też ciężką pracę autora, bowiem musiał wnikliwie poznać temat, jakim się zajął i zrobił to profesjonalnie. Serdecznie polecam jego najnowszą książkę!

20 komentarzy:

 1. Okładka bardzo zachęcająca do zakupu. Ponad 600 stron! To lubię:) I trzeci plus: poszerza wiedzę czytelnika. Brzmi jak książka idealna;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę że te będzie coś dla mnie- poszerza wiedzę czytelnika, posiada wątki historyczne 😀
  Chętnie przeczytam 😀
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Super, że ci się podobała. Ja niebawem zamieszczę swoją recenzję.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zainteresowałaś mnie tą książką 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Gratuluje patronatu :) a książka zapowiada się bardzo ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 6. To z pewnością będzie ciekawa lektura!

  OdpowiedzUsuń
 7. Widzę, że jest co nadrabiać w tym roku.

  OdpowiedzUsuń
 8. To idealna książka dla mojego męża 😊

  OdpowiedzUsuń
 9. Gratuluję ciekawego patronatu :) Mam nadzieję, że na urlopie uda mi się po nią sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Może i ja się skuszę bo recenzja brzmi obiecująco, aczkolwiek do polskich autorów kryminałów nie jestem zbytnio przekonana. Przekonuje mnie za to Twój patronat :). Gratulacje.

  OdpowiedzUsuń
 11. Recenzja bardzo zachęca, ale jednak książka nie w moim klimacie. :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Zapowiada się interesująco :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Witam serdecznie ♡
  Wspaniała recenzja! Gratuluję takiego patronatu, widać że to będzie udana lektura :) Bardzo bym chciała ją przeczytać i mam nadzieję, że wkrótce będę miała okazję :) Świetny wpis!
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 14. Ciekawa pozycja, do premiery zdążę zamówić.

  OdpowiedzUsuń
 15. Widziałam enigmę. Będę niedługo o tym opowiadać. ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Enigma obiła mi się o uszy, ale nie zgłębiałam tematu. Jakoś na razie za bardzo mnie nie interesuje. Mam wiele pozycji do przeczytania. Niemniej gratuluję autorowi wydania nowej książki.

  OdpowiedzUsuń
 17. Gratuluję patronatu:) Książkę będę mieć na uwadze.

  OdpowiedzUsuń