środa, 18 maja 2022

Jeden dzień z życia

Cześć!

Ponad trzy lata temu byłam na spotkaniu ze słynnym himalaistą. Oczywiście zakupiłam książkę i od razu popędziłam po autograf. Lektura przeleżała na stosiku, aż i na nią nadszedł odpowiedni czas ;)
Tytuł: ,,Jeden dzień z życia"

Autor: Krzysztof Wielicki

Gatunek: Literatura podróżnicza

Ilość stron: 248

Rok wydania: 2018


        Książka jest zbiorem luźnych zapisków z dzienników (z lat 1977-2018), które pojawiły się w dwutomowej biografii Krzysztofa Wielickiego. ,,Jeden dzień z życia" to cieniutka lektura. Rozdziały są bardzo krótkie, ale zawierające sedna wypraw. Czcionka jest dosyć specyficzna, przypominająca trochę tę pisaną na maszynie. Zdjęcia czarno - białe zostały przerobione odpowiednimi filtrami. Byłam na dwóch spotkaniach z himalaistą, oba były niezwykle ciekawe i skłaniały mnie do wielu refleksji. Książka to przedsmak wspaniałych historii z życia Wielickiego. Ta lektura narobiła mi apetytu na kolejne dzieła podróżnika, tym razem bardziej szczegółowe. Podziwiam Polaka za niesamowite osiągnięcia w górskiej dziedzinie, a przede wszystkim za rozsądek, bo nie jeden raz wiedział kiedy powiedzieć ,,stop" i zawrócić spod samego wierzchołka do bazy. Himalaista na pewno miał też wiele szczęścia, ale książka potwierdziła też jego odwagę. Oprócz poznania ważnych momentów podczas zdobywania szczytów w ,,Jednym dniu z życia" dowiedziałam się także, że Wielicki stracił podczas wspinaczek naprawdę bardzo dużo kolegów. Trzeba mieć silny charakter, aby nie załamać się i dalej kontynuować pasję. Książka przypomniała mi o ważnych wydarzeniach, które śledziłam z wypiekami na twarzy jak np. śmierć Tomka Mackiewicza, którego Nanga Parbat tak zahipnotyzowała, że do samego końca nie chciał odpuścić jej okiełznania. Zachęcam do zapoznania się z sylwetką legendy. Krzysztof Wielicki to drugi Polak (tuż po Jerzym Kukuczce) i piąty człowiek na ziemi, który zdobył koronę Himalajów i Karakorum. Moja ocena: 7/10.

25 komentarzy:

 1. Z takiej publikacji na pewno można dowiedziec się wiele o życiu himalaistów, a książka z autografem to skarb.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zazdroszczę autografu, a książki poszukam, bo ciekawi mnie życie himalaistów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka zdecydowanie dla mnie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Na pewno jest to interesująca książka.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo sobie cenię himalaistów, a jeszcze bardziej himalaistki...Taternikami i alpinistami też jestem zachwycona.... Wiele lat temu miałam zaszczyt poznać osobiście Wandę Rutkiewicz...
  To z pewnością wartościowa książka...

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawa książka i ciekawy temat. Uwagę przykuwa też prosta ale bardzo wymowna okładka. Chęć zdobywania kolejnych szczytów to prawdziwy zew, wszyscy himalaiści są zgodni co do tego, że ciężko zagłuszyć go czymkolwiek.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeśli chodzi o tę lekturę to na pewno jest wartościowa.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ooo, Ty chyba bardzo lubisz tę tematykę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam serdecznie ♡
  To na pewno ciekawa książka, chodź tematyka nie moja to i ja chętnie sięgnęłabym po ten tytuł :) Wspaniała recenzja!
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie jestem pewna, czy książka by mi podeszła z tym tematem, ale nie mówię nie. Nie sięgam po motywy, że tak powiem, górskie, nawet sama nie wiem czemu. Jakoś tak wychodzi :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Z pewnością bardzo ciekawa jest ta książka 😊

  OdpowiedzUsuń
 12. Wpisuje na listę. Kilka lat temu mocno mnie tematyka interesowała, sama zresztą kocham góry. Teraz, przy dziecku, takie wędrówki zeszły na dalszy plan, ale chętnie choć poczytam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Wygląda na ciekawą lekturę :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Czasami książki muszą swoje odczekać w kolejce 😉

  OdpowiedzUsuń
 15. Ostatnio byłam w nieco górskich klimatach bo oglądałam film "Infinite Storm", więc może i książkowo się tą tematyką zainteresuje, kto wie.

  OdpowiedzUsuń
 16. Ciekawa okładka. Minimalizm ekstremalny 🤔😀

  OdpowiedzUsuń
 17. Muszę znaleźć czas na czytanie, zdecydowanie :)
  Zapraszam na nowy post prosto z rzepaku :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie czytam książek o tematyce górskiej, więc może ta byłaby dobra na początek :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie słyszałam o tej książce, ale myślę, że mogłaby mi się spodobać. :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Po tym poście to nabrałam ochoty na spotkanie z takim himalaista 😄

  OdpowiedzUsuń
 21. Świetna lektura.Znam bliską osobę, która marzy o wyprawie w Himalaje. Pozdrawiam, tytuł więc zapisuję :-) .

  OdpowiedzUsuń
 22. Książka na pewno znajdzie wielu fanów. Mnie akurat osobiście ta tematyka nie kręci, ale mam parę znajomych co to kochają te klimaty więc im ją polecę :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Nie moje klimaty.
  Ale fajnie że masz autograf 😀
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń