niedziela, 8 marca 2015

Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga & Religa. Człowiek z sercem w dłoni

Hej!
Po obejrzeniu filmu Bogowie koniecznie chciałam poznać więcej szczegółów z życia Religi. Zaległości nadrobiłam w ostatnim czasie.

 


Tytuł: ,,Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego       
         kardiochirurga"
Autorzy: Dariusz Kortko, Judyta Watoła
Rok wydania: 2014
Ilość stron: 320
Okładka: miękka

          Książka podzielona została na kilkanaście rozdziałów. Z uwagą czytałam: o dzieciństwie Religi, jego młodości, zainteresowaniu medycyną, a następnie polityką oraz nieuleczalnej chorobie, która zabiła profesora. Najbardziej podobały mi się ciekawostki z życia prywatnego kardiochirurga, a znalazłam ich w lekturze bardzo dużo, np. Religa uwielbiał szybką jazdę samochodem - potrafił trasę z Warszawy do Zabrza przejechać w niecałe 2 h!
         Biografia najsłynniejszego polskiego lekarza to coś więcej niż wspomnienie o wybitnym rodaku. Czytelnik może dowiedzieć się wielu faktów historycznych dotyczących transplantacji serc na świecie. Ponadto, książka zawiera istotne informacje o rozgrywkach politycznych w rządzie, korupcji. Przerażają wiadomości o doktorze podejrzanym o zabójstwo - Mirosławie Garlickim i wyburzonym w 2014 r. (budowanym przez 40 lat) zabrzańskim centrum medycznym, w które zainwestowano miliardy złotych. Ogromne kwoty pieniężne przeznaczone na ważne inwestycje rozpłynęły się w powietrzu, a osoby oskarżone o przyjęcie łapówek i machlojki stały się szybko niewinne. 
      Z lekturą spędziłam bardzo miło czas, wiele rozdziałów mnie wzruszyło, inne natomiast ogromnie rozśmieszyły. Książka zawiera mnóstwo zdjęć. Jak dla mnie minusem było jedynie zestawienie dzieła w dwóch czasach nawiązujących do tego samego kontekstu - często jeden akapit napisany był w trybie przeszłym, a kolejny w teraźniejszym, by za chwilę znów wrócić do formy przeszłej. Być może spowodowane było to wstawianiem na przemian tekstu przez obu autorów. Moja ocena to: 8/10.

Dzieło bierze udział w wyzwaniu: POLACY NIE GĘSI III
  Tytuł: ,,Religa. Człowiek z sercem w dłoni"
  Autor: Jan Osiecki
  Rok wydania: 2014
  Ilość stron: 206
  Okładka: miękka
         Ta lektura pomogła stworzyć scenariusz do filmu ,,Bogowie". Książka jest wywiadem, który przeprowadził w 2009 r. z kardiochirurgiem - Jan Osiecki. Na rozmowę z dziennikarzem profesor zgodził się podczas swojej choroby... kilka miesięcy przed śmiercią. ,,Religa. Człowiek z sercem w dłoni" przypadła mi do gustu bardziej niż przeczytana wcześniej biografia. Szczere odpowiedzi lekarza na proste pytania były niezwykle interesujące. Pomimo tego, że lektura zawierała mniej szczegółów z życia, przeczytałam ją z jeszcze większym entuzjazmem. 
       Dzieło podzielone zostało na 3 części (opowieści Religi o: medycynie, polityce i życiu prywatnym). Znakomitym dodatkiem były zdjęcia z archiwum doktora oraz listy znanych osób (np. Wałęsy czy Kaczyńskiego) na temat lekarza. Profesor nie bał się trudnych zagadnień, zwierzał się ze swoich pasji i nałogów (dziennie potrafił wypić nawet 30 szklanek mocnej kawy!). Dowiedziałam się również istotnej informacji, że głównym celem lekarskiej kariery Religi było stworzenie sztucznego serca i robota ułatwiającego pracę kardiochirurga. Profesor wierzył, że transplantacje serca w Polsce pojawią się prędzej czy później, on je tylko przyśpieszył, a dzięki nim uzyskał sławę, która okazała się być przepustką do dalszych badań naukowych. Dodatkowo, bardzo doceniłam postać żony Religi - Anny. Kobieta przez wiele długich lat sama zajmowała się domem i dziećmi, mąż dojeżdżał do niej czasami na weekendy, ale zdarzało się, że gdy dotarł do Warszawy, otrzymywał pilny telefon z Zabrza, więc witał, a zarazem żegnał się z ukochaną i wracał z powrotem do odległego szpitala.
        Zachęcam do zapoznania się z książką opowiadającą o jednym z najsłynniejszych Polaków. Warto wiedzieć, że jedynie Jan Paweł II i Zbigniew Religa jako jedyni do tej pory rodacy doczekali się za życia szkół ze swoim nazwiskiem jako patronem. W tym roku minie już 6 lat od śmierci naszego wybitnego lekarza. Profesor nie bał się śmierci, swoją chorobę traktował z uśmiechem. Religa pozostawił po sobie rozbudowane centrum medyczne na Śląsku oraz wybitnych następców w dziedzinie kardiologii. Jako pierwszy polski uczony postanowił zmienić system hierarchii w pracy. Starał się traktować pracowników kliniki z szacunkiem, uczył ich nie tylko teorii, ale przede wszystkim praktyki. Najmłodszym asystentom pozwalał operować już w wieku 20kilku lat, kiedy w pozostałych szpitalach normą było niedopuszczanie studentów do zabiegów z powodu braku doświadczenia (więc nigdy nie mogli go zdobyć). Religa starał się pomóc każdemu choremu na serce człowiekowi, nie zwracał uwagi na wiek pacjenta. Humor i dobre słowo dla otaczających go przyjaznych ludzi były cechą rozpoznawczą doktora nawet po 3 przepracowanych bez snu dobach. Uważam, że tak znakomity życiorys warto znać. Zdjęcie z okładki zostało zrobione w 1987 r. To jedno ze stu najważniejszych fotografii wszech czasów według magazynu National Geographic. Część dochodu ze sprzedaży książki przeznaczona jest na rzecz Fundacji Rozwoju Kardiochirurgi w Zabrzu. Moja ocena dzieła w formie wywiadu to 10/10.

Lektura bierze udział w wyzwaniach: POLACY NIE GĘSI III, CZYTAM ZEKRANIZOWANE POWIEŚCI.

37 komentarzy:

 1. Wspaniały człowiek, też zamierzam przeczytać jego biografię

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja ostatnio oglądałam "Bogów" i jeszcze mocniej chcę teraz sięgnąć po jego biografię :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie muszę sięgnąć po te lektury! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę w końcu kupić! Bogowie mnie tak zauroczyli, że czuję wręcz obowiązek :)
  www.brulionspadochroniarza.pl

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja książki nie czytałam, ale film genialny ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PS. Niestety, ale blogspot wariuje i Twoje zgłoszenie do konkursu się usunęło, mogłabyś je dodać jeszcze raz? Przepraszam za problemy.

   Usuń
 6. Film ,,Bogowie,, obejrzałam i książki poświęcone Profesorowi z pewnością też przeczytam, koniecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie oglądałam jeszcze filmu, muszę to jak najszybciej zmienić a potem może przeczytam jakąś książkę biografie :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie INNA
  happy1forever.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Niezwykły człowiek. Mam zamiar obejrzeć film i przeczytać książkę.

  OdpowiedzUsuń
 9. z samej Twojej recenzji dowiedziałam się więcej niż z filmu, choć nie powiem film całkiem niezły ;-)
  mnie najbardziej podobało się w Relidze to, że dla niego "nie da się" nie istniało, bardzo motywująca postać

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie oglądałam filmu, ani nie czytałam książki. Być może jednak to zmienię.

  OdpowiedzUsuń
 11. Po książkę raczej nie sięgnę, ale filmu jestem ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam ochotę na tę książkę. Uwielbiam medyczną tematykę, a o takiej sławie poczytać warto ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Film oglądałam, jest cudowny..

  OdpowiedzUsuń
 14. Niestety nie czytuję biografii, więc raczej nie przeczytam tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 15. Niedawno oglądałam "Bogów", po których z ogromną przyjemnością sięgnę po książki o Relidze, aby jeszcze bardziej przybliżyć sobie jego sylwetkę.

  OdpowiedzUsuń
 16. Najpierw chcę zobaczyć film, a potem zobaczę, czy będę miała ochotę sięgnąć po książkę.

  OdpowiedzUsuń
 17. Twoja recenzja zachęca do przeczytania, nie znam jeszcze filmu, wszystko przede mną :)

  OdpowiedzUsuń
 18. bardzo ubolewam nad tym ze filmu jeszcze nie widziałam;(

  OdpowiedzUsuń
 19. Drugiej publikacji nie miałam okazji czytać, ale cieszę się, że pierwsza Cię usatysfakcjonowała;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Nie lubię jak się kombinuje z czasami, często trudno się połapać w takiej książce. Sam biografia jednak mnie zaciekawiła

  OdpowiedzUsuń
 21. Zdecydowanie warta przeczytania i oglądania :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Film oglądałam i bardzo mi się podobał, po obie książki też chętnie bym sięgnęła :-)

  OdpowiedzUsuń
 23. Moja szwagierka bardzo chwaliła ten film, ale ja niestety jakoś nie jestem nim zainteresowana, a tym bardziej książka :(

  OdpowiedzUsuń
 24. Nie przepadam za biografiami. Przeczytałam tylko kilka w swoim życiu i to osób, które mnie niezmiernie ciekawiły. Tym razem pozycja nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Wspaniałe jest to zdjęcie z okładki, pewnie znane każdemu :) Biografie jak najbardziej lubię, tej nie czytałam ale skusiłam się na obejrzenie filmu :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Bardzo jestem ciekawa filmu, ale nie miałam okazji obejrzeć. Czytałam mnóstwo na Jego temat i czuję niedosyt!

  OdpowiedzUsuń
 27. Zaciekawiłaś mnie, przyznam. Rozejrzę się, chętnie przeczytam jego biografię.

  OdpowiedzUsuń
 28. Po obejrzeniu genialnych "Bogów" mam wielką ochotę na te książki, o czym pisałam już na swoim blogu. :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Zdecydowanie muszę obejrzeć film, gdyż zbiera same pozytywne opinie. Może wtedy na książkę również się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 30. Od dawna mam w planach obejrzeć film, a zazwyczaj po tego typu tematyce mam ochotę jeszcze bardziej się zagłębić w temat i poszukuję publikacji. Ciekawe czy tym razem też tak będzie ;)

  OdpowiedzUsuń
 31. ciekawe książki :))

  www.beclassybyk.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 32. Niedawno obejrzałam film "Bogowie", teraz chętnie sięgnę po książkę - przy okazji obudził się we mnie patriotyzm lokalny ;)

  OdpowiedzUsuń
 33. Profesor Religa nie tylko leczył serca. On podchodził do pacjentem z sercem na dłoni. Pracować warto tylko z powołania. Robotę można wykonać automatycznie. Podziwiam tego lekarza.

  OdpowiedzUsuń