poniedziałek, 5 listopada 2018

Śmierć urzędnika i inne opowiadania

Hej!
Zapraszam na notkę z zakresu literatury :)
  Tytuł: ,,Śmierć urzędnika i inne opowiadania"
  Autor: Antoni Czechow
  Okładka: miękka
  Ilość stron: 32         Cieniutka lektura składa się z 4 opowiadań. Pierwsze z nich ,,Śmierć urzędnika" to klasyk, który na pewno mnóstwo osób kojarzy z lekcji licealnych. Główny bohater - Czerwiakow podczas spektaklu kichnął tak niefortunnie, że obryzgał szanowanego generała. Zażenowany swoim zachowaniem mężczyzna nagminnie przepraszał Brizżałowa, który już dawno zapomniał o pechowym incydencie. Dla Czerwiakowa zgryzota okazała się być tragiczna w skutkach. Morał opowieści sugeruje czytelnikom, że nie warto przejmować się błahostkami, bo zazwyczaj nikt ich nie zauważa - tylko my sami.
         Druga historia spodobała mi się najbardziej. Bohater ,,Smutku" to dorożkarz, który niewiele zarabiał, w dodatku było mu tak zimno, że niemal zamarznął czekając bez ruchu (zimową aurą) na klientów. Jona niezwykle cierpiał, bowiem zmarł jego jedyny syn. Niestety nikt nie chciał wysłuchać jego pełnych boleści zwierzeń. Uroniłam łezkę, kiedy przeczytałam zakończenie, gdy mężczyzna postanowił opowiedzieć o swojej tragedii jedynej przyjaznej mu istocie - konikowi. ,,Smutek" skłonił mnie do refleksji, że często wśród tłumu jesteśmy tak samotni, że tylko zwierzęta będą zawsze wiernie przy nas trwać.
         ,,Gruby i chudy" to opowiadanie o dwóch kolegach, którzy spotkali się przypadkiem po wielu latach na dworcu kolejowym. Pomimo tego, że panowie przyjaźnili się w szkole, nagle stali się zupełnie obcy, gdy dowiedzieli się o własnych sukcesach. Kumple pozazdrościli sobie osiągnięć, a przechwałki doprowadziły do tego, że pożegnanie nastąpiło prędzej, niż mogli się tego spodziewać. Ten rozdział to gorzka historia o tym jak przyjaźń może zostać zrujnowana przez zawiść.
         ,,Kameleon" to opowieść ponadczasowa. Naczelnik policji maszerując ulicami miasteczka zauważył małe zamieszanie - pies ugryzł w palec złotnika. Oczumiełow ciągle zmieniał swoje zdanie, uznając najpierw za winnego sytuacji awanturnika: Chriukina, a następnie oskarżył psa. Urzędnik jak typowy kameleon dopasowywał się do otoczenia według swoich korzyści. Rozdział przypomniał mi o tym, jak często ludzie są skłonni zmienić swoje poglądy, natychmiast gdy tylko chcą się komuś podlizać; ich zachowanie jest żałosne, ale przebiegły charakter pozwala im zachować wysoką pozycję w branży (jak to np. polscy politycy.
          Książeczka jest niewielkich rozmiarów, a zawiera tak wiele mądrych treści, że koniecznie musicie ją przeczytać! Moja ocena to 10/10, bardzo polecam.

23 komentarze:

 1. Tytuł obił mi się kiedyś o ucho ale nie czytałam i nie znam. 10/10 to świetna ocena. Do tego polecasz. Chętnie zajrzę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Skoro tak wysoko oceniasz, jest nieduża i zawiera mądre treści, no to koniecznie muszę ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię twórczość rosyjskich pisarzy, w tym Czechowa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Rzadko sięgam po literaturę z tamtych rejonów, a już na pewno nie pamiętam, kiedy ostatnio przeczytałam tak krótką książkę (poza dziecięcymi rzecz jasna).Może z czystej ciekawości przeczytam, skoro tak zachwalasz.

  OdpowiedzUsuń
 5. Taka mała ilość stron a jaka moc! Muszę ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie przepadam za opowiadaniami, chociaż ten zbiór brzmi ciekawie. Nie wiem tylko czy to dobry pomysł smutować nad nimi w okolicach okresu świątecznego, ja już raczej wpadam w klimaty ciepłe i pozytywne :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Już sama okładka przyciąga. uwielbiam takie klimaty!

  OdpowiedzUsuń
 8. hmm nie przepadam jakoś szczególnie za opowiadaniami, ale skoro dobre to może się przełamię :)

  OdpowiedzUsuń
 9. czuję się kuszona do przeczytanai tej książki 10 na 10 to wysoka nota:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam opowiadania właśnie za to, że autorzy w tak małej ilości tekstu potrafią przekazać tak wiele mądrości.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jakie krótkie te opowiadania. :) Z chęcią po nie sięgnę, mogą mi się spodobać. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Cieniutka książeczka, ale to przecież opowiadanie. Choć i w takiej formie można wiele zawrzeć. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Wato od tego tytułu zawrzeć znajomość z Pisarzem :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Wygląda na to, że sporo refleksji można poczynić po lekturze tych opowiadań! Poczułam się nimi zainteresowana.

  OdpowiedzUsuń
 15. Zawsze mnie zadziwia ile mądrości Czechow potrafił zawrzeć w 'pozornie niepozornych' opowiadaniach o treści (znów) pozornie banalnej. Podziwiam, lubię, często sięgam :) Pozdrawiam ciepło.

  OdpowiedzUsuń
 16. Chętnie poznałabym te opowiadania :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Skoro tak wysoko oceniasz tę książeczkę, to postaram się mieć ją na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 18. Od zawsze lubiłam Czechowa, muszę nadrobić :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Zgadzam się z opinią, czytałem i jestem zachwycony :D
  Połyka się szybko i bardzo długo zostaje w głowie ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Bardzo lubię Czechowa. Wracam do niego od czasu do czasu :) "Śmierć urzędnika" jest genialna ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Opowiadania Czechowa zawsze aktualne.

  OdpowiedzUsuń
 22. Jak na ironię, są ksiażki, które w kilku stronach zawierają tyle mądrości, że powinny być obowiązkową częścią biblioteczki w każdym domu, a są też takie, mające po kilka tomów, które nie mają nic innego do zaoferowania oprócz swojej wagi...
  Dziękuje za polecenie :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń