niedziela, 10 lipca 2016

Wietnam

Siemanko!
Dzisiaj nadszedł czas na recenzję książki podróżniczej.

   Tytuł: ,,Wietnam" (mini seria ,,Kobieta na krańcu świata")
   Autor: Martyna Wojciechowska
   Okładka: miękka
   Ilość stron: 122
   Rok wydania: 2012
            Tym razem Wojciechowska zabiera swoich czytelników w podróż do Wietnamu. Azjatycki kraj w III w. stał się prowincją Chin, ale w 939 r. uzyskał upragnioną niepodległość. Podczas europejskiej kolonizacji Wietnam wraz z Laosem i Kambodżą stworzył Indochiny Francuskie, a lata później został podzielony na dwie części: północną - Demokratyczną Republikę Wietnamu (rządzoną przez komunistów i wspieraną przez ZSRR) oraz południową (proamerykańską). Konsekwencją tych działań była długa wojna domowa od 1957 do 1976 r. Uchwalona w 1992 r. konstytucja pozwoliła utrzymać rządy partii komunistycznej, ale wprowadziła również zasady wolnego rynku. Wietnamczycy pamiętają lata przerażających działań wojennych, ale nie wspominają ich w kategorii żałoby narodowej. Myślą o dniu dzisiejszym, starają się żyć chwilą, twierdzą, że nie warto rozdrapywać starych ran. Co ciekawe, pomimo fali nienawiści do Amerykanów, którzy podczas agresywnych walk przyczynili się głównie do zabicia ludności cywilnej, Wietnamczycy wybaczyli im dawne grzechy i prowadzą zaangażowaną w ogromne profity politykę wspólną handlową. 
            Wietnam jest jednym z najbezpieczniejszych azjatyckich państw. Warto wspomnieć, że chwali się ten kraj za niskie bezrobocie - jedynie: 2,9%. Symbolem Wietnamu jest kwiat lotosu, a ulubionym zajęciem społeczeństwa wędkowanie.. jaszczurek, trafiających potem na ruszt. 60 % mieszkańców nosi nazwisko Nguyen, a wszyscy obywatele wierzą, że w ich ramionach znajduje się duch-opiekun, więc nie wolno nikogo szturchać w święte miejsce, aby nie przestraszyć duszka. Niestety, Wietnam znany jest z handlu niepełnoletnimi kobietami, które trafiają najczęściej do Kambodży. Co więcej, aż 58 % mężatek deklaruje, że ich partnerzy znęcają się nad nimi fizycznie i emocjonalnie.
          Bohaterką książki jest 30 letnia Bien Thi Nguyen. Kobieta mieszka wraz z całą liczną rodziną w przepięknej zatoce Ha Long. Domy tubylców znajdują się na wodzie, więc chętnie odwiedzane są przez turystów. Kobieta zarabia dużo (w porównaniu do np. dentystki), ale nie jest szczęśliwa. Musi pracować cały dzień, nigdy nie ma wakacji, jej jedyną rozrywką jest tv czy prasa. Bien marzy o tym, aby wyprowadzić się do miasta i mieć sklep odzieżowy. Ciekawostką jest fakt, że Wietnam słynie z podróbek, więc wszystkie kobiety odziane są w bluzki z napisem Dolce&Gabbana czy Nike, a mężczyźni udając się na połów ryb zakładają garnitury Armaniego. Dziewczyna żali się w wywiadzie na swój kolor skóry, bardzo chciałaby być blada, więc zakrywa ciało - zazdrości Wojciechowskiej idealnej karnacji. Mąż Bien zawsze jest bardzo zajęty... leżakowaniem i piciem piwa, nie ma więc czasu, aby pomagać ukochanej. 
          Podróżniczka podziwia umiejętność szybkiego i smacznego gotowania, jaką posiada Wietnamka, jest także pod wrażeniem wyposażenia domu, który zawiera wszystkie najbogatsze dobra materialne. Dziennikarkę zadziwia ilość osób biegających po kładkach wokół całej wodnej wioski, nie może doliczyć się końca rodziny. Nie mniej jednak zastanawia się, czy gdyby Bien przeprowadziła się do miasta naprawdę odnalazłaby radość życia, wszak w zatoce jest cenioną i najbardziej znaną bizneswoman, a w zatłoczonym miasteczku zostałaby jedną z wielu podobnych pracujących na ulicy kobiet. Lekturę przeczytałam w ciągu niecałych 2 h. Książka charakteryzuje się prostym, często humorystycznym językiem Wojciechowskiej, zawiera również wiele pięknych fotografii i spis miejsc, które koniecznie należy zwiedzić będąc w południowo-wschodnim kraju azjatyckim. Plusem jest również mnogość informacji historycznych, geograficznych i kulturowych o Wietnamie. Moja ocena książki 7/10.

25 komentarzy:

 1. Nie wiem, czy dałabym radę przeczytać książkę podróżniczą. Uwielbiam program Wojciechowskiej i chyba pozostanę przy ekranizacji:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapiszę sobie tę książkę, uwielbiam narracje Wojciechowskiej o kobietach z różnych stron świata. Zastanawia mnie z czego wynika tak niska stopa bezrobocia w Wietnamie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wietnam - moje marzenie! mam nadzieję że kiedyś uda mi się je zrealizować :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam chyba dwie książeczki z tej serii i bardzo mi się podobały.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam Martyne to jest dla mnie Kobieta ideał :) ciepła, wrażliwa, dobra z ogromną pasją i w dodatku Piękna! Kocham oglądać jej podróże i jej program a książkę chętnie kupię :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam książkę i oglądałam na ten temat odcinek w telewizji. Uwielbiam panią Martynę - jako podróżniczkę, autorkę i po prostu kobietę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Podziwiam Martynę Wojciechowską, to kobieta z prawdziwą pasją. Jej książki to świetny sposób, aby poznać różne zakątki świata, ciekawych ludzi i ich historie, a przy tym dowiedzieć się nieco o różnych tradycjach i obyczajach. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja na razie tylko programy pani Martyny oglądałam, być może z czasem zajrzę również do jej książek ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam, ale wolę te zbiorcze książki, bo są o wiele ładniej wydane i przyjemniej się je czyta. ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Tym razem nie dla mnie, ale moja siostra ma bzika na punkcie literatury podróżniczej, więc jej polecę ową pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 11. nigdy nie czytałam książek podróżniczych

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo lubię poznawać nowe miejsca dzięki książkom - chętnie poznam także Wietnam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. W Wietnamie mnie jeszcze nie było, ale mam chrapkę na Azję :-)

  OdpowiedzUsuń
 14. lubię Martynę super z niej kobitka ale jej książek jeszcze nei czytałam:) obserwuję:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Jak można chcieć być bladym? A ja bym chciała mieć oliwkową cerę... :)

  OdpowiedzUsuń
 16. W wydaniu Martyny Wojciechowskiej preferuję programy telewizyjne, ale myślę, że gdybym miała tę książkę pod ręką, to dałabym jej szansę. :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Z zainteresowaniem przeczytam, uwielbiam literaturę podróżniczą, dzięki niej mam możliwość dalekich wędrówek, choć w taki sposób. :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Od zawsze podziwiałam Martynę Wojciechowską. Ta pozycja wydaje się być interesująca, choć zazwyczaj nie czytuję podróżniczych książek :)

  #SadisticWriter
  http://zniewolone-trescia.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 19. Wietnam zawsze kojarzył mi się z biedą, bezrobociem i przestępczością na wysokim poziomie. Jestem mile zaskoczona informacjami, które znalazłam w Twojej recenzji.
  W przyszłości z chęcią sięgnę po książki podróżnicze Martyny Wojciechowskiej.
  Obserwuję i pozdrawiam,
  http://tamczytam.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 20. Nie mam pojęcia jak czułabym się w klimatach podróżniczych. Musze kiedyś spróbować coś takiego przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Zapowiada się ciekawie, chętnie chwyciłabym po nią. :) Tym bardziej, że Panią Martynę bardzo lubię.

  OdpowiedzUsuń
 22. Już dawno chciałam poczytać coś więcej Martyny Wojciechowskiej, bo do tej pory miałam okazję poznać tylko "Zapiski (pod)różne" i pozytywnie je wspominam. Nie jestem pewna czy wybiorę się akurat do Wietnamu, ale nie wykluczam tego, bo to na pewno wart uwagi kraj.

  OdpowiedzUsuń
 23. Jak uwielbiam program Wojciechowskiej, to nie wiem, czy dałabym radę z książką. Chyba jednak wolę typowo fabularne

  OdpowiedzUsuń