środa, 5 sierpnia 2015

Wycieczkowo 29 - Strzegom

Cześć!
Dawno nie było notki wycieczkowej, więc postanowiłam zrelacjonować gdzie byłam w lipcu :)

Strzegom usytuowany jest na Dolnym Śląsku na północno - zachodnim krańcu Przedgórza Sudeckiego. Dawniej był to gród kasztelański, który został szybko królem kamieniarstwa. Strzegom liczy jedynie 16000 mieszkańców, a kryje się w nim tak wiele ciekawych miejsc... Chętnie przekonam turystów, że warto zwiedzić to miasteczko.

Pierwsze wzmianki o Strzegomiu pochodzą z 1155 r., jednak prawa miejskie otrzymał w 1242 r. Miejscowość stała się niezwykle ważnym punktem handlowym na Śląsku, można było zaobserwować jej ekspresowy rozkwit. W XIV w. Strzegom rozsławiło wyborne białe pszeniczne piwo. 100 lat później odkryto w sztolniach złotą glinkę, która miała zawierać właściwości lecznicze i eksportowano ją do Europy aż do XVIII w., co przyniosło ogromne zyski. Niestety, wojna trzydziestoletnia stała się przyczyną katastrofy. Strzegom zniszczono, nie przetrwał kamienny zamek (siedziba Bolka I Surowego) ani klasztor Benedyktynek.


Teren, na którym leży dolnośląskie miasto zawiera cenne złoża kamienia naturalnego. Jego wydobycie datuje się dopiero na 1826 r., kiedy swoją żywotność rozpoczął pierwszy kamieniołom. Fryderyk Samuel Bartsch planował studiować teologię, lecz los pokrzyżował mu plany, w dniu gdy mężczyzna przypadkowo znalazł... kawałek granitu. Bartsch założył rodzinną firmę, która odniosła ogromny sukces i przyniosła mu wielkie pieniądze, bowiem zapotrzebowanie na granit było wówczas ogromne. Przemysł kamieniarski to symbol potęgi miasta (a o narodzinach tej dziedziny przemysłu przypomina kamieniołom ,,Barcz").

Przykładów zastosowania kamienia strzegomskiego jest mnóstwo. Zawędrował m.in. na Dworzec Warszawy Centralnej, krakowski Rynek Główny, Pałac Sprawiedliwości w Hadze, Plac Katedralny w Kolonii. Do sławnych pomników z niego zbudowanych należą np. Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte, Kolumna Zygmunta na Placu Zamkowym w Warszawie czy pomnik Ernesta Malinowskiego na przełęczy Ticlio w Peru. 

W samym centrum Strzegomia stoi wspaniałe granitowe serce, a tuż za nim kamienne ławeczki i stoły.


Moją uwagę przykuła usytuowana nieopodal wspaniała fontanna.


Kamienne figury - symbole miasta, można spotkać w wielu miejscach. Stoją także pod Urzędem Miejskim.


Rynek jest bardzo zadbany. Jest mnóstwo klombów z kwiatami, moją uwagę skradły zadbane kamieniczki.


Jednym z ważniejszych punktów miasta jest Wieża Targowa z XIV w. Najpierw pełniła ona dwie funkcje: ratuszową i handlową. Była też siedzibą wójta, archiwum czy aresztem, a nawet uzupełnieniem sukiennic w roli magazynów. Najlepiej sprawdzała się jako punkt obserwacyjny do celów obronnych (wypatrywano z niej wroga, odbierano sygnały świetlne z leżącej nieopodal Świdnicy). 


Na jednej z ulic w centrum miasta można również ujrzeć barokową figurę Św. Jana Nepomucena z 1735 r.


Największym skarbem Strzegomia jest jednak potężna świątynia, kościół wprawia w zachwyt wszystkich przejeżdżających główną trasą kierowców. Bazylika mniejsza pw. św. Apostołów Piotra i Pawła jest jedną z największych i najpiękniejszych budowli na Dolnym Śląsku. Jej długość to 77 m., a wysokość 27 m. W 2012 r. obiekt został wpisany na listę Pomników Historii.


Podstawy świątyni powstały już w XIII w., ukończono ją 300 lat później. Budowę finansowali książęta świdniccy oraz mieszkańcy Strzegomia. W 1718 r. kościół zmagał się z pożarem. W 2002 r. papież Jan Paweł II spełnił prośbę pierwszego biskupa legnickiego i nadał parafii honorowy tytuł Bazyliki Mniejszej (taki zaszczyt spotyka jedynie świątynie charakteryzujące się wartością zabytkową, liturgiczną, pielgrzymkową i duszpasterską). 


Neogotycki Ołtarz Główny z 1878 r. jest przepiękny. Zdobią go m.in. figury: Ewangelistów, św. Michała, św. Jerzego, posągi rodziców Maryi - św. Joachima i Anny. Konstrukcja ołtarza wynosi aż 20 m. 


       Najważniejszą postacią umieszczoną na ołtarzu jest Matka Boska Strzegomska (figura wielka), która umieszczona została w samym centrum. Gotycka Madonna ma 2 m., wykonana została z kamienia - to prawdziwy skarb miasteczka. Zdobi ją oryginalna, odnowiona szata, co sprawia że jest wśród słynących łaskami ikon Maryi unikatem. Jej pochodzenie datuje się na XIV w., Matkę Boską Strzegomską otaczają cztery sceny tryptyku: zwiastowanie anielskie, nawiedzenie św. Elżbiety, narodzenie Jezusa oraz pokłon Trzech Króli. 
        Kult Madonny trwa w Strzegomiu od czasów założenia miasta. Podczas najazdu tatarskiego pierwotny kościół spłonął, a cudowna figura ocalała (ukryta przez jej czcicieli). Legenda głosi także, że pewien kapłan przybył z pielgrzymką do sanktuarium w Strzegomiu aż spod Krakowa, prowadzony jedynie przez gwiazdy. Podobno w gruzach odnalazł zakopaną Matkę Boską, więc zaczął się do niej modlić, skutkiem czego zniknęła zaraza gnębiąca miasto. To podanie można ujrzeć w kościele w sklepieniu nad prezbiterium. 


Wnętrze bazyliki jest niesamowite, naprawdę warto je zobaczyć. W każdym kącie można dojrzeć unikalne ołtarze i tajemnicze kamienne posągi.Strzegom to miasto kościołów. Kolejnym punktem mojej wycieczki była gotycka Kaplica Św. Antoniego (znajdująca się obok bazyliki) z XV w. To zabytek unikalny na skalę polską. Twórcą świątyni był prawdopodobnie Łukasz Schleierweber odpowiedzialny za powstanie m.in. katedry w Świdnicy. Kaplica charakteryzuje się wmurowaną basztą, kiedyś łączyła funkcje obronne i sakralne.


Innym ciekawym strzegomskim zabytkiem zachwycałam się już za chwilę. Gotycki kościół św. Barbary wybudowano w XIV w., ale wówczas była to synagoga. Nie mniej jednak w 1454 r. kiedy wypędzono Żydów, katolicy przejęli budowlę i nazwali ją na cześć św. Barbary.


Barokowy ołtarz główny pochodzi z XVII w.


Ważnym obiektem w Strzegomiu jest Kościół i klasztor pokarmelitański p.w. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej. Pierwotny budynek powstał w 1430 r., ale zmodernizowany został przez karmelitów w 1729 r. Następnie,  w 1819 r. przebudowali go ewangelicy i kościół zachował swój kształt do dnia dzisiejszego. Budowla cechuje się stylem barokowym z niewielką częścią myśli protestanckiej. Najcenniejszym zabytkiem związanym z tym miejscem określa się obraz Matki Boskiej Samotrzeć (jeszcze z czasów karmelickich), który znajduje się w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.


Istotnym punktem miasta są średniowieczne mury obronne z lat 1291-1299 (wybudowane na polecenie księcia świdnicko - jaworskiego Bolka I Surowego). Najlepiej zachowane fragmenty znajdują się w parku miejskim przy baszcie Dziobowej.


W Strzegomiu znalazłam mnóstwo pomników. Najbardziej moją uwagę przykuł monument Bitwy pod Lenino (symbol sojuszu narodu polskiego i radzieckiego).


Zatrzymałam się także na chwilę przy figurze Księżnej Śląskiej Anny z rodu Przemyślidów, która w 1242 r. nadała Strzegomiu prawa miejskie.


Polecam wycieczkę do tego uroczego, dolnośląskiego miasteczka :))

34 komentarze:

 1. Piękne miasteczko. Podczas kolejnej wizyty na Śląsku może uda się je odwiedzić :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna fontanna i śliczny ołtarz. To ładne miasto.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie byłam w tym mieście, chociaż jest bardzo ładne i ma śliczne kamieniczki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne zdjęcia, chętnie się wybiorę tam na wycieczkę :)
  Pozdrawiam,
  http://magiel-kulturalny.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale tam ładnie :) Oczywiście nie byłam tam :P:D może kiedyś ... :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ale przepiękne miejsce, zwłaszcza granitowe serce robi wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne miasto :) będzie trzeba kiedyś się tam wybrać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Widoki fajne, nigdy tam nie byłam :). To serce granitowe bardzo ładnie wygląda :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Prawdę mówiąc nigdy nie postrzegałam Strzegomia jako dobrego miejsca na wycieczkę, Ty to zmieniłaś :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Twoje relacje z wycieczek zawsze sprawiają, że mam ochotę odwiedzić to miejsce, o którym piszesz :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nigdy tam nie byłam. Urocze miasteczko :)
  Ładne zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 12. Przepiękne zdjęcia i super miasto do zwiedzania :). Zachęciłaś mnie skutecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Takie piękne miasto, a ja nawet o nim nie słyszałam, wstyd ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. pięknie tam :) uwielbiam zwiedzac zamki i koscioły

  OdpowiedzUsuń
 15. Zazdroszczę Ci tych wycieczek po Polsce. Patrząc na Twoje śliczne zdjęcia stwierdzam, że mamy naprawdę uroczy kraj. Nie trzeba szukać daleko, żeby miło spędzić czas :-)

  OdpowiedzUsuń
 16. Piękne zdjęcia, super wycieczka :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Piękne miasto, muszę je kiedyś odwiedzić :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Piękna miejscowość, którą mam nadzieję kiedyś odwiedzę ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Lubię wycieczki, dałaś mi inspirację, bo tam mnie jeszcze nie było:)

  OdpowiedzUsuń
 20. Zawsze przejeżdżam, ale chyba teraz wstąpię, by zwiedzić :) Piękne zdjatka :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Piękne zdjęcia i ciekawy post.
  U mnie dzisiaj post zabawowy i wytypowałam Ciebie do Doggy Book Tag:
  http://korcimnieczytanie.blogspot.com/2015/08/zabawy-blogowe-na-upalny-dzien.html
  Jeżeli masz ochotę, to zapraszam do zabawy, ale nie ma przymusu. :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Najbardziej spodobał mi się ten zjawiskowy kościół, z chęcią bym zwiedziła takie miejsce, drugi również wygląda na bardzo ciekawy. :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Granitowe serce mnie rozbroiło. A samo miasteczko faktycznie wygląda uroczo. :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Miejscowość wygląda naprawdę ładnie i interesująco :-)

  OdpowiedzUsuń
 25. Uwielbiam te Twoje wycieczki. Jeśli chodzi o Dolny Śląsk, uważam, że jest turystycznie niedoceniany, a jest tam mnóstwo perełek wartych zobaczenia.

  OdpowiedzUsuń
 26. Najbardziej mi się podoba fontanna i granitowe serce Polski. A w Strzegomiu nigdy nie byłam...

  OdpowiedzUsuń
 27. Piękne miejsca teraz tylko trzeba znaleźć czas, aby je odwiedzić :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Poza tym, ze Nepomucen jest w Rynku a za pomniki radzieckie (stoją 2 sic!) jest nam wstyd to ładny tekst :)

  OdpowiedzUsuń