wtorek, 29 lipca 2014

Książę Mgły

Cześć!
Zapraszam na recenzję pierwszej książki Zafona, którą kupiłam w Biedronce po promocyjnej cenie 9.99 zł :)    Tytuł: ,,Książę mgły"
    Autor: Carlos Ruiz Zafon
    Okładka: miękka
    Rok wydania: 2010
    Ilość stron: 200Fabuła:
      Rok 1943 - głowa rodziny Carverów: Maximilian, postanawia przeprowadzić się wraz z rodziną nad morze, aby oddalić od siebie widmo wojny. Jego dzieci: nastoletni Alicja i Max oraz 8 latka Irina są sceptycznie nastawieni do tego pomysłu, jednak pakują swoje dobytki i podążają w ślad za ojcem do pociągu. Po dotarciu do celu, Max zdaje sobie sprawę, że ich nowe miejsce zamieszkania wydaje się być zaczarowane: wskazówki zegara tykają wspak, a domki wyglądają jak przyszyte do makatki, nawet pobliski cmentarz z kamiennymi posągami budzi przerażenie. Dzieci poznają rówieśnika Rolanda, który opowiada im smutną historię o rodzinie Fleischmannów. Dziadek nowego kolegi wyznaje Alicji i Maxowi mroczną tajemnicę o Księciu Mgły - czarowniku, spełniającym życzenia napotkanych osób w zamian za wieczne posłuszeństwo. Początkowo Carverowie nie wierzą w przerażającą legendę, lecz nie podejrzewają nawet jak szybko ich życie ulegnie gruntownej zmianie. Jaki tajemniczy symbol prześladuje Maxa? Kto śni się dzieciom po nocach? Czy wszyscy przeżyją zbliżającą się katastrofę? Tego dowiecie się z lektury Zafona.

     ,,Książę mgły" jest pierwszą książką hiszpańskiego autora, którego twórczość dopiero poznaję (wcześniej czytałam jedynie ,,Światła września"). Zafon napisał tę powieść już w 1993 r., jednak długo musiała ona czekać na swoją publikację. 
       Lektura ma krótkie rozdziały, charakteryzuje się dużą czcionką, pochłonęłam ją bardzo szybko, czas spędzony z ,,Księciem mgły" był dosyć przyjemny. 
       Dzieło Zafona jest kierowane przede wszystkim do młodzieży. Fabuła książki o tematyce fantastycznej interesowała mnie mniej więcej do połowy. Następnie zaczęłam zauważać pewne nieścisłości w wielu wątkach. Akcja stała się naiwna, dość banalna, postać Rolanda trochę mnie denerwowała. Po dotarciu do ostatniej strony, włożyłam lekturę do biblioteczki bez żadnych towarzyszących mi zazwyczaj emocji. Nie jest to powieść najwyższych lotów, ale dla relaksu można ją przeczytać. Mam jednak nadzieję, że cykl ,,Cmentarz zapomnianych książek" spodoba mi się bardziej. Moja ocena ,,Księcia mgły" to 6/10.

39 komentarzy:

 1. Czytałam ją, taka średnio ciekawa. Te późniejsze podobno są już lepsze.

  OdpowiedzUsuń
 2. "Cień wiatru" było dość ciekawą książką, więc może na tą też się skuszę.
  http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja również mam tę książkę i również kupiłam ją w Biedronce. Jestem ciekawa, czy mi się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 4. Skoro pojawiają się w niej nieścisłości itd. to raczej po nią nie sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Sam tytuł wydaje się być ciekawy :] Chciałabym ją przeczytać :]

  OdpowiedzUsuń
 6. Zafon mmnie jakoś nigdy nie przyciągał, czułam że jest w jego prozie coś dziwnego, odpychającego. Chyba miałam rację ;) Ostatnio stronię od takich książke, chyba nadszedł czas na inne nurty ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dla mnie Zafon jest magiczny i za każdym razem, kiedy po niego sięgam smakuje wykreowany przez niego świat...

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie jestem fanką Zafona. Próbowałam czytać jego 'Grę anioła'', lecz z mizernym skutkiem, dlatego na razie nie czuje potrzeby aby poznawać inne jego dzieła.

  OdpowiedzUsuń
 9. Cykl jest zdecydowanie lepszy pod względem fabuły. Książę Mgły przypadł mi do gustu, ale ja ogólnie mam słabość do stylu Zafona.

  OdpowiedzUsuń
 10. Mi się nawet podobała, ale na co dzień nie czytam tego typu książek.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie czytałam tej książki, ale wydaje się ciekawa;-)

  OdpowiedzUsuń
 12. po twojej recenzji chyba poszukam tej książki :D

  Zapraszam na konkurs :)

  http://inszaworld.blogspot.com/2014/07/konkurs-wakacyjny.html

  OdpowiedzUsuń
 13. O! Nie lubię banalnych książek, które nie wywołują emocji.

  OdpowiedzUsuń
 14. Czytałam "Cień Wiatru" ale nie jest to mój ulubiony tym literatury więc nie wiem czy skuszę się na inne jego książki.

  OdpowiedzUsuń
 15. W zeszłym tygodniu kupiłam sobie tę książkę w Biedronce. Nie ukrywam, że przyciągnęło mnie do niej głównie nazwisko autora.

  OdpowiedzUsuń
 16. A ja jestem książką zachwycona, ja również kupiłam ją w Biedronce :-) Jestem ciekawa kolejnych tomów :-)

  OdpowiedzUsuń
 17. Czytałam te najpopularniejsze książki Zafona i niestety z każdą kolejną czar pryskał... A szkoda, bo po "Cień wiatru" na długo zapadł mi w pamięć.
  pozdrawiam, A

  OdpowiedzUsuń
 18. Byłam nią gorzko rozczarowana...

  OdpowiedzUsuń
 19. Zdecydowanie wolę Zafona w wersji dla dorosłych. "Cień wiatru" jest świetny!

  OdpowiedzUsuń
 20. "Cień wiatru" bardzo mi się podobał, ale ta książka raczej mnie nie pociąga.

  OdpowiedzUsuń
 21. Nie czytałam jeszcze, choć mam w planach :) Cykl o zapomnianych książkach również moim zdaniem wypadł genialnie, nie chciałabym sobie popsuć opinii o Zafonie :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Ja lubię Zafona, zwłaszcza "Cień wiatru" i "Gra Anioła" mi się podobały.

  OdpowiedzUsuń
 23. Nie wiem, czy po nią sięgnę. Lubię jego cytaty, które znajdowałam w Internecie, ale... kiedy próbowałam czytać "Cień wiatru" zawsze utykałam na 50 stronie. Muszę się zastanowić :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Tej książki nie czytałam, ale byłam pod wielkim wrażeniem powieści "Cień wiatru". Kupiłam nawet sobie drogą część "Gra anioła", ale ta już mi się tak nie podobała jak poprzednia, była zbyt ponura i depresyjna. Czytałam jeszcze Marinę, ale ta powieść według mnie jest niedopracowana i grubymi nićmi szyta.

  OdpowiedzUsuń
 25. Mam tę książkę w domu, jednak nadal czeka na swoją kolej. Nie chciałabym, żeby czar po powieści "Cień wiatru" prysł i póki co zachwycam się Zafonem dogłębnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 26. Dotychczas miałam okazję przeczytać jedynie "Cień wiatru" tego autora. Jestem absolutnie urzeczona tą książką dlatego nie wykluczam, że sięgnę po kolejne powieści Zafona.

  OdpowiedzUsuń
 27. Ciekawie się zapowiada, Ja w ogóle nie znam tego autora i nie czytałąm żadnej ksiazki od niego :) U mnie raczej królują książki podróżnicze :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Do tej książki nie dotarłam. Zraziła mnie "Marina". Dużo bardziej podobał mi się "Cień wiatru" i "Gra anioła".

  OdpowiedzUsuń
 29. Tej akurat nie czytałam. Dla mnie najlepszy jest ,,Cień wiatru,, :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Nie czytałam jeszcze książek tego autora, choć kilka mam już na swojej liście :) Mam nadzieję, że i na niego w końcu przyjdzie pora :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Nie czytałam żadnej książki tego autora, ale nie zapowiada się ciekawie. Twoja recenzja upewnie mnie w przekonaniu aby jej nie kupować

  OdpowiedzUsuń
 32. Miałam jedno podejście do tej książki - nieudane zresztą. Miałam wrażenie, że książka jest zbyt naiwna, jakby dla małych dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 33. na razie nie mam czasu na sen, i jedzenie , niestety na książki też go nie mam.

  OdpowiedzUsuń
 34. Widziałam tę książkę w Biedronce w szalonej promocji, ale sie nie skusiłam :P

  OdpowiedzUsuń
 35. Też mam nadzieję, że cykl "Cmentarz zapomnianych książek" Cię oczaruje, bo w moim wypadku tak właśnie jest (dwie części są już za mną, a jedna jeszcze przede mną). Z tej serii młodzieżowej mam za sobą jedynie "Światła września", które wspominam całkiem dobrze. Pozostałe części też z pewnością kiedyś przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 36. Chciałabym przeczytać jakiś tytuł Zafona, ale nie wiem na co się zdecydować.

  OdpowiedzUsuń
 37. Próbowałam przeczytać tą książkę swego czasu po bardzo dobrej recenzji na jednym z blogów. Wydawało mi się, że będzie mi się bardzo podobać. Niestety nie dałam rady i gdzieś w połowie dałam sobie spokój. A to dlatego, że mimo iż lubię literaturę skierowaną do młodzieży to ta jednak była tak naiwna że zwątpiłam :D jakaś taka za płytka dla mnie ta książka. :)

  OdpowiedzUsuń
 38. Nigdy nie czytałam. Chyba ostatnio ją gdzieś widziałam, ale nie pamiętam gdzie :D

  OdpowiedzUsuń