wtorek, 31 grudnia 2013

Kroniki Archeo - Zagadka Diamentowej Doliny

Witajcie w ten ostatni dzień starego roku.
Dzisiaj recenzja ostatniej przeczytanej przeze mnie w 2013 r. książki.
Wygrałam ją wraz ze wspaniałym autografem od autorki :)

             

         


Tytuł: Kroniki Archeo: Zagadka Diamentowej Doliny
                                       tom V
 Autor: Agnieszka Stelmaszyk
 Okładka: twarda
 Ilość stron: 248
 Rok wydania: 2012

Fabuła: 
       Dawno, dawno temu w XIX w. na terenie Wielkiej Brytanii miała miejsce rozprawa sądowa. Niespełna 10letni William został niesprawiedliwie oskarżony o kradzież diamentu ze szkatułki lorda Cavendisha. Za karę wysłano go na 30 lat ciężkiej pracy w kolonii karnej Point Puer w Australii.
      Tymczasem... Na Anię i Bartka czeka wspaniała wiadomość. Ich ciocia Basia (mieszkająca na wyspie Tasmania) zaprasza rodzeństwo na ferie zimowe. Dzieci nie mogą się doczekać wyjazdu, spodziewają się mnóstwa przygód, dodatkowo są szczęśliwe, że będą mogły zwiedzić Australię. Ciotka Barbara jest dziennikarką, poszukuje informacji do kolejnego gorącego tematu - ukrytego złota. Niespodziewanie znajduje mapę, która prowadzi do Diamentowej Doliny. Czy rodzinie uda się ją odnaleźć? Jakie niebezpieczeństwa czekają na głównych bohaterów? Zapraszam do przeczytania książki :)

       Pomimo tego, że lektura jest V tomem, nie przeszkadzało mi to w odbiorze treści. Każda książka jest osobnym zbiorem innych przygód Ani i Bartka, które rodzeństwo zapisuje w tzw. Kronice Archeo. Bardzo podobały mi się kolorowe ilustracje oraz ciekawostki geograficzne i historyczne, które często pojawiały się w małych kolumnach (dowiedziałam się m.in. co to jest wombat, kolczatka australijska czy diabeł tasmański oraz poznałam krótkie życiorysy np. Królowej Wiktorii Hanowerskiej, Astrid Lindgren, Edmunda Strzeleckiego). Akcja w powieści zaskakiwała, nierzadko przerażała, ponieważ kilkukrotnie w oczy głównych bohaterów zaglądała śmierć. Wszystkich fanów książek młodzieżowych oraz oraz wielbicieli lektur przygodowych zachęcam do przeczytania recenzowanej przeze mnie książki. Ja z chęcią sięgnę po kolejne części Kronik Archeo :) Moja ocena to 9/10. 

Lektura bierze udział w wyzwaniu POLACY NIE GĘSI II

Krótkie posumowanie czytelnicze roku 2013.
       Zapoznałam się z 33 książkami (11 zagranicznych  i 22 polskich autorów). Cieszy mnie przewaga rodzimych pisarzy. Wynik mnie nie satysfakcjonuje, ale jest zdecydowanie lepszy niż w ubiegłych latach :) 
      Kupiłam 15 lektur, wygrałam 21, w prezencie otrzymałam 2. Jestem dumna z autografów Wojciecha Cejrowskiego, Beaty Pawlikowskiej, Eweliny Kłody, Moniki Oleksy, Agnieszki Stelmaszyk i Agnieszki Turzynieckiej.
      Książką, która zafascynowała mnie najbardziej była ,,Gringo wśród dzikich plemion", natomiast największe rozczarowanie to: ,,Pięćdziesiąt twarzy Greya".


Moi mili.. Życzę Wam udanego Nowego Roku, obfitego w wiele pomyślności, pozytywnych myśli i uśmiechu. Mam nadzieję, że nadchodzący czas wykorzystacie jak najlepiej, doceniając najdrobniejsze sukcesy i radując się się najmniejszym miłym gestem. Kochani, cieszmy się tym, co mamy: dachem nad głową, ciepłym posiłkiem, perspektywą pokoju w kraju. Mniej narzekajmy, zwolnijmy, weźmy głębszy oddech i rozejrzyjmy się - jaki świat jest wspaniały (rozkwitające kwiaty, śpiewające ptaki, buszujące chmurki po niebie). Wielu chciałoby się znaleźć na naszym miejscu, a największym marzeniem niektórych jest choćby oczywista dla nas: nauka czytania i pisania bądź chęć bycia zdrowym. Pamiętajmy, że życie nie składa się z samych wesołych chwil. Gdyby nie nasze porażki, nie dalibyśmy rady się podnieść, a przyzwyczajenie wyłącznie do sukcesów.. sprawiłoby, że wcale nie byłby one takie fajne i motywujące. Bądźmy szczęśliwi i akceptujmy siebie, takimi jacy jesteśmy, bo dopiero kiedy coś stracimy, zdamy sobie sprawę, że nasze życie wcale nie było takie złe :)) XOXO Alicja

22 komentarze:

 1. Jeżeli chodzi o recenzję to napisana super ale książka nie jest dla mnie przeznaczona. Nie moje klimaty
  Niezły wynik z książkami :)
  Szczęśliwego Nowego Roku
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie INNA
  http://happy1forever.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie kuś mnie tą serią, bo mam na nią wielką ochotę:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniałego Nowego Roku ! :)
  Zazdroszczę tylu przeczytanych książek :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książki z dedykacją od autora mają zupełnie inną wartość. Sama bardzo lubię kilka mojch książek z autografami

  OdpowiedzUsuń
 5. W sumie nie policzyłam sobie ile przeczytałam w tym roku, ale zajdzie się trochę :) Zgadzam się co do bubla, chyba dla każdego kto przewrócił parę kartek w swoim życiu Grey to irytujące dno :P U mnie na pierwszym miejscu będzie chyba Policja Nesbo, choć jeszcze nie skończyłam czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. nie posiadam jeszcze żadnej książki z autografem autorki :(

  OdpowiedzUsuń
 7. Książki z autografem to dla mnie prawdziwe skarby, więc podwójnie zazdroszczę:) Książa zapowiada się ciekawie.
  Życzę cudownego roku 2014, wielu ciekawych książek, wyzwań czytelniczych i spełnienia wszystkich marzeń! Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Naprawdę sporo książek przeczytałaś w tym roku, super :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dziwię się, że dotąd nie słyszałam ani o książce ani o jej autorce.
  Jestem pozytywnie zaskoczona.
  Korzystając z okazji- serdeczności z okazji nowego roku :)

  li_lia
  http://lilia.celes.ayz.pl/blog/

  OdpowiedzUsuń
 10. nie słyszałam o niej wcześniej

  Szczęśliwego Nowego Roku,
  Pozdrawiam
  Anru

  OdpowiedzUsuń
 11. W tym postanowiłam poprawę i będę więcej czytać ;) Twój wynik jest niesamowity :D

  OdpowiedzUsuń
 12. fajnie, że czytasz książki naszych polskich autorów :) ja jakos nie umiem się do nich przekonać...
  Szczęśliwego Nowego Roku :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie znam tej serii, ale jakoś nie mam ochoty na jej rozpoczynanie, gdyż za dużo mam innych cykli do ,,nadrobienia''.

  OdpowiedzUsuń
 14. W ostatnim czasie czytam bezustannie - nie mogę się oderwać od książek :)

  OdpowiedzUsuń
 15. musi byc ciekawa, lubię, jak w książkach są przytaczane różne fakty historyczne - można łączyć przyjemne z pożytecznym ;-)

  Wszystkiego Dobrego W Nowym Roku! ;-)

  OdpowiedzUsuń
 16. Spory kawałek "Gringo wśród dzikich plemion" czytałam już chyba ze sto lat temu i nic a nic nie pamiętam ze swoich wrażeń. Skoro Ciebie aż zafascynowała, jak będę mieć trochę czasu, przeczytam jeszcze raz - tym razem porządnie.

  OdpowiedzUsuń
 17. Da mnie najlepszą książką jaką przeczytałam w tym roku(i w sumie mogę powiedzieć,że w całym moim dotychczasowym życiu) jest Byłem asystentem doktora Mengele.Jeżeli ktokolwiek lubi literaturę obozową,to z całego serca polecam.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Te Kroniki zawsze przyciągały mnie w księgarni, kiedy pracowałam, ale co do czego to i tak nie przeczytałam:)
  I tak fajny wynik :) I zgadzam się, że Pięćdziesiąt twarzy Grey'a należy zaliczyć do rozczarowań roku ;D

  OdpowiedzUsuń
 19. przepiękne życzenia kochana, bardzo dziękuję i wzajemnie :)
  książki tej nie znam, ale bardzo ciekawie ją opisałaś.

  OdpowiedzUsuń
 20. swego czasu zaczytywałam się w takich przygodówkach :)

  OdpowiedzUsuń