sobota, 7 września 2013

Wycieczkowo 7 - Kompleks Riese

Hej!
      Jak wspomniałam ostatnio, mieszkam w otoczeniu Gór Sowich. Postanowiłam odwiedzić w końcu miejsca, do których mam najbliżej, a nigdy w nich nie byłam. Człowiek jeździ w poszukiwaniu przygód hen daleko, kiedy to okazuje się, że najciekawsze obiekty są na wyciągnięcie dłoni.
     Kompleks Riese to jeden z najchętniej odwiedzanych obiektów na Dolnym Śląsku. Co więcej, jest najciekawszym i najbardziej tajemniczym punktem podziemnym w Polsce. Ten projekt górniczo - budowlany nie został jednak dokończony przez hitlerowskie Niemcy według planów nazistów. Eksperymentom przeszkodziło pojawienie się w Polse Armii Czerwonej. Bunkry miały zostać nową twierdzą Führera. Podziemne korytarze mogły stać się najważniejszą kryjówką Hitlera, który szukał nowych zabezpieczeń przed nalotami aliantów. Legenda głosi, że Kompleks Riese był idealnym miejscem do produkcji broni jądrowej III Rzeszy. Ostatecznie, na tym terytorium życie straciło tysiące więźniów - zmuszanych za głodowe porcje jedzenia do morderczych prac. Najsilniejsze, chociaż wszystkie wychodzone do granic możliwości - ok 30 kg. organizmy wytrzymywały w kopalniach harówkę do 30 dni. Chętnych odsyłam do historii, a tych którzy będą mieć okazję - zapraszam do zwiedzania bunkrów. Naprawdę warto!

Walim - niestety mało mam zdjęć, bo aparat mojego kuzyna stracił moc :( Wyszła mi tylko 1 fotka i koniec.. Kolejne zdjęcia robiła moja przyjaciółka (Ewelina - pozdrawiam), która widząc mą smutną minę zlitowała się nade mną. 

Osówka (jak dobrze mieć działający aparat). Tutaj powstał polski horror ,,Pora mroku".Włodarz - największy obiekt Kompleksu Riese, jego część jest zatopiona, więc fragment trasy trzeba przepłynąć łódką. 

A może ktoś z Was miał już okazję zwiedzać dolnośląskie bunkry? :) Pozdrawiam i życzę miłego weekendu!

27 komentarzy:

 1. uwielbiam zwiedzanie:) chcę zabrać chłopaka po raz pierwszy w styczniu do Polski i już nie mogę się doczekać tego jak po raz pierwszy zobaczy góry, pewnie będę przeżywać tak jak i on mimo, że w górach mieszkam :):P

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne miejsca, niestety nie miałam jeszcze szczęścia tam być i zwiedzać, ale być może kiedyś :)
  http://supcarolyn.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepiękne miejsca. Robią wrażenie i chętnie sama odwiedziłabym ten zakątek Polski.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fantastyczne miejsce - tajemnica Gór Sowich od dawna rozpala moją wyobraźnię :) I to prawda co piszesz...cudze chwalicie...swojego nie znacie;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Byliśmy tam z dziećmi w wakacje 2lata temu, bardzo się wszystkim podobało

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety mam daleko do Dolnego Śląska, ale moja mama stamtąd pochodzi i kilka razy tam byłam :) Ale nie w tych miejscach co pokazałaś :P

  OdpowiedzUsuń
 7. Dobrze, że była tam Ewelina!haha :)ciekawe miejsce z tego co widzę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. fajne zdjęcia, nigdy nie zwiedziłam jaskiń i tunelów podziemnych

  OdpowiedzUsuń
 9. Ach,Góry Sowie,chciałabym tam być :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Takie miejsca przyprawiają mnie o mrowienie na plecach i od razu mam w głowie milion refleksji jak człowiek może coś takiego robić człowiekowi.

  :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Chętnie bym zwiedziła to miejsce, bo interesuję się trochę historią.
  http://qltura.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Faktycznie, często jest tak, że nie znamy okolic, a wędrujemy na drugi koniec Polski, albo i dalej.
  Fajna sesja. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. bardzo fajne te wycieczki......tez bym chciała tyle zobaczyc

  OdpowiedzUsuń
 14. Dzięki za pozdrowienia, również pozdrawiam :* A zdjęcia robiłam Ci z przyjemnością... jak zawsze ;P Czekam z niecierpliwością na nową notkę ;)!A w październiku może jakaś relacja z koncertu?:> ;P

  OdpowiedzUsuń
 15. wooow nawet nie mialam pojecia ze cos takiego w ogole istnieje ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Wydaje mi się to miejsce znajome , nie wiem czy kiedyś nie byłam tam na jakiejś wycieczce z obozu :D

  OdpowiedzUsuń
 17. super zdjęcia, nigdy tam nie byłam :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Niestety nigdy tam nie byłam :(

  OdpowiedzUsuń