piątek, 12 lipca 2013

Dzieciaki Świata

         W krótkim wstępie trochę prywaty. Nie wiem, czy wspominałam, ale moja mama jest z zawodu bibliotekarką. Pracowała w bibliotece przez wiele długich lat. Tato był miłośnikiem papierowych pozycji od dziecka. Rodzice zarazili mnie miłością do książek, a biblioteczka od kiedy pamiętam pękała w szwach. Bardzo szybko nauczyłam się czytać, a jedną z moich ulubionych lektur był ,,Atlas świata" z żółtą okładką, który mam na pamiątkę do tej pory. Każdego dnia rodzice uczyli mnie korzystania z tej książki. Wskazywali miejsca poszczególnych kontynentów, a w nich państw. Uczyłam się o typowych roślinach i zwierzętach. Najbardziej lubiłam jednak strony, które były poświęcone rdzennym mieszkańcom (ich kolorze skóry, charakterystycznym cechom czy tradycyjnym ubraniom). Kiedy usłyszałam o nowych propozycjach od Martyny Wojciechowskiej, od razu wiedziałam, że muszę je mieć! Uwielbiam tę podróżniczkę, a jej programy zawsze oglądam z zapartym tchem. Muszę przyznać, że niestety jednak do tej pory żadnej książki jej autorstwa nie miałam okazji przeczytać (chociaż oczywiście mam je na mojej liście ,,must have"). Kiedy w Biedronce dostrzegałam promocję książek z 35 na 25 zł., nie wahałam się ani chwili. Tym bardziej, że kupując te pozycje, wspiera się budowę Przylądka Nadziei we Wrocławiu (nowoczesnej kliniki dla dzieci chorych na raka). 


Tytuł: ,,Dzieciaki świata"
Autor: Martyna Wojciechowska
Okładka: Twarda (piękna, kolorowa)
Ilość stron: 161

      Książka była zafoliowana, pachnąca świeżością. Oczarowała mnie od pierwszego momentu. Przyznaję szczerze - jestem nią zachwycona! Lektura jest niesamowita. Na każdej stronie występuje mnóstwo cudownych, barwnych zdjęć i interesujących ciekawostek (o wielu wcześniej nie miałam pojęcia). Pozycja jest gruba, także nie jest to książka na pół godziny. Nie mniej jednak czyta się ją szybko z dużym zaciekawieniem. Jak sugeruje autorka, lektura przeznaczona jest dla dzieci od 3 do 103 lat. Myślę, że im dziecko starsze tym więcej zrozumie. Polecam ją również dorosłym, bo ja ani przez chwilę się przy tej rewelacyjnej książce nie nudziłam!

Fabuła:
Lektura podzielona jest na 5 historii. Każda z nich opisana jest z perspektywy dziecka. Dowiadujemy się wielu nowych informacji o danej osobie, jej rodzinie, państwie i plemieniu z jakiego się wywodzi. Oglądamy piękne zdjęcia związane z tematem.

         Historia 1 - Zuzu (sześciolatek), żyje w Afryce w Nambii. Wywodzi się z plemienia Himba, które zamieszkuje najstarszą pustynię świata Namib (jest koloru czerwonego, a wydmy osiągają nawet do 300m. wysokości). Mieszkańcy oczywiście borykają się z problemem wody. Myją się popiołem i dymem z ogniska. Charakteryzują się ciekawie plecionymi warkoczami na głowie. Ciała smarują czerwoną substancją, która chroni przed słońcem i odpędza owady. Zuzu zajmuje się wypasem kóz i odganianiem ich od hien. Plemię jest bardzo biedne, żywi się tym co wyhoduje. Dzieci nie chodzą do szkoły, ich jedynymi zabawkami są patyki. 
          Historia 2 - Lien (sześciolatka), żyje w Zatoce Ha Long w Wietnamie. Owe miejsce jest najbardziej popularne w całym państwie. Przyjeżdża do niego wiele turystów, również zagranicznych. Ludzie mieszkają tu na połączonych tratwach na wodzie. Kobiety nawet w upale zakrywają sobie twarz chustami, na dłonie wkładają rękawiczki, a na głowę charakterystyczny kapelusz. Nie lubią ich żółtej skóry i uważają, że im są bledsze - tym piękniejsze. Zakupy robią w pływającym sklepie. Lien po wakacjach musi się wyprowadzić do swojego wujostwa w mieście, bo zacznie chodzić do szkoły. Rodziców będzie odwiedzać tylko w czasie wolnym. 
            Historia 3 - Matina (ośmiolatka) - żywa Kumari, mieszkająca w Nepalu. Została wybrana z tysięcy dzieci. Kumari musi spełniać wiele kryteriów m.in. mieć oczy wielkie i łagodne jak krowa, serce mężne jak lew. Jej ciało powinno być idealne, bez żadnego zadrapania. Aby zostać boginią, przechodzi test (ostatni etap polega na spędzeniu nocy w piwnicy z obciętymi głowami bydła) - nie może zapłakać, gdyż powinna cechować się wielką odwagą. Kumari może rozmawiać tylko ze swoją opiekunką i prywatnym nauczycielem. Wychodzi z domu 13 dni w roku (niesiona w lektyce, gdyż jej stopy nie mogą dotknąć ziemi - aby się nie skaleczyła). Codziennie jest pięknie malowana i ubierana przez gosposię. Do jej obowiązków należy pozdrawianie tłumów. Podobno posiada zdolności uzdrawiania. Nie może się bawić z innymi dziećmi. Pozostaje żywą boginią do momentu, aż dostanie pierwszą miesiączkę. 
          Historia 4 - Mebratu (ośmiolatek) z Etiopii. Mieszka w najbiedniejszym państwie świata. Chłopiec, aby móc chodzić do szkoły, dorabia w mieście jako pucybut. Codziennie rano biega więc do miasta do pracy, a potem do szkoły. Dlaczego biega? Etopia znana jest z najszybszych biegaczy na całej kuli ziemskiej. Najsławniejszy sportowiec - Abebe Bikila - przebiegł w Rzymie ponad 42 km na bosaka, bo nie stać go było na buty. Etiopska kawa jest najlepszą na świecie (na marginesie polecam dokument ,,Czarne złoto"), a kobiety z tego państwa uważane są za najpiękniejsze w całym wszechświecie. Na każdym kroku można spotkać tu osoby chodzące na szczudłach, bo jest to dla nich naturalny i łatwy sposób poruszania się.
            Historia 5 - Mali (pięciolatka) mieszkająca w Tajlandii. Wioska Dziewczynki położona jest w dżungli, a domy na bambusowych palach - dla ochrony przed tygrysami. Charakterystycznym środkiem komunikacji są słonie. Dzieci w szkołach uczą się 3 języków (tajwańskiego, angielskiego i plemiennego). Inne ich przedmioty znacznie odbiegają od naszych. To m.in. nauka jak odróżnić węże jadowite od łagodnych. Kobiety z plemienia Padaung, znane są ze swoich długich szyj, na które nakładają obręcze (czują się dzięki temu piękniejsze, a turyści dużo płacą za zdjęcia). Obręcze małej Mali ważą już 3 kilo.. Jej mama ma szyję 30 cm, a na niej aż 20 obręczy. Charakterystyczną rośliną z tych rejonów jest bambus, który rośnie bardzo szybko (nawet metr w ciągu doby).

            Każdą opowieść podsumowują tematy do rozmowy. Rodzice powinni rozmawiać z dziećmi, jak ważne jest szanowanie wody, czy docenianie tego, co się dostało od losu. Biedne brzdące cieszą się każdym drobiazgiem, dlatego my - dzieci Europy (które mamy co jeść, mieszkanie, czystą wodę) - nie powinniśmy narzekać. To moja 17 książka przeczytana w tym roku, którą serdecznie wszystkim polecam. Jest fantastyczna!! Stawiam 10/10. Tymczasem ja szykuję się do babci, a do Was zajrzę wieczorem. Miłego dnia!:)

28 komentarzy:

  1. Bardzo ciekawie się zapowiada :) Ja też bardzo lubię Martynę, a miłość do książek zaszczepiła we mnie mama nauczycielka :) Też od dziecka uwielbiam czytać :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ech, te dzieciaki nie chodzą do zwykłej szkoły jak my, ale do szkoły życia ;/ Od małego muszę się uczyć jak odróżniać różne gatunki zwierząt by przeżyć- to straszne :( Mimo to, książka musi być bardzo ciekawa.

    OdpowiedzUsuń
  3. lubię książki i programy martyny

    OdpowiedzUsuń
  4. Martyna zawsze ciekawie opowiada. Uwielbiam ją :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Moja siostra uwielbia Wojciechowską, więc jej polecę ową książkę.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ciekawie się zapowiada :). Ja niestety męczę ostatnio " o pochodzeniu człowieka" Darwina ;).

    OdpowiedzUsuń
  7. Uwielbiam książki i podzielam Twoją pasję, kochanych musisz mieć rodziców skoro rozwijali w Tobie zainteresowania :)
    Ja z koleji jestem absolutną fanką Cejrowskiego:) ale Martyna jest świetna.

    OdpowiedzUsuń
  8. tez lubię Wojciechowską :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Uwielbiam czytać.
    Ciekawie się zapowiada.

    OdpowiedzUsuń
  10. Pamiętam ten żółty atlas świata, też taki miałam:)
    A książki Wojciechowskiej uwielbiam:)

    OdpowiedzUsuń
  11. Brzmi ciekawie, nigdy nie czytałam książek Martyny, za to absolutnie uwielbiam książki Cejrowskiego ;)

    OdpowiedzUsuń
  12. Również uwielbiam Martynę Wojciechowską, jednak książki podróżnicze jakoś mnie nie ciekawią, wyjątkiem są oczywiście jej powieści, za które zawsze chętnie się zabieram:)

    OdpowiedzUsuń
  13. Mam tatuaż, w sumie nawet się nie zorientowałam, że go widać :) Każdy myśli, że to zdeformowana jaszczurka ale to czarna pantera :]

    OdpowiedzUsuń
  14. Ooo ciekawa książka, ja też uwielbiam Martynę! Ja do tej pory czytałam tylko jej książkę o zdobywaniu Everestu, ale odcinki Kobiety na krańcu świata obejrzałam wszystkie :).

    OdpowiedzUsuń
  15. świetny blog!
    zapraszam do obserwowania i komentowania mojego bloga z zrobię to samo :)
    http://msbibi5.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  16. Lubię książki podróżnicze, nawet te ułatwiające zwiedzanie ;) Zawierają masę ciekawych informacji i zdjęć. To super, że od małego znałaś się na geografii, uwielbiam tę dziedzinę :) Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  17. wooow rewelacja musze jej gdzies koniecznie poszukac ;)

    OdpowiedzUsuń
  18. bardzo lubię Martynę :)
    w biedronce są niskie ceny książek, też to wiele razy przykuło moją uwagę :)

    OdpowiedzUsuń
  19. Bardzo ciekawa książka .. ale ja mam problem z nadmiernym przeżywaniem :) Żal mi tych biednych dzieciaczków, nie mogę słuchać o tej biedzie,pragnieniu i ciężkiej pracy :( Mimo wszystko wiem że książki Wojciechowskiej są bardzo fajne - nie to co kalendarz pawlikowskiej :(

    OdpowiedzUsuń
  20. Bardzo podoba mi się ta książka, śledzę Martynę i chętnie kupię i tę i drugą część :) zapraszam na konkurs, do wygrania ciuszki :) http://dreams-amaze-me.blogspot.com/2013/06/giveaway-with-persunmall-clothes-to-win.html

    OdpowiedzUsuń
  21. koniecznie muszę ja przeczytać, kocham Martynę ;))

    OdpowiedzUsuń
  22. Kredka z Ori się świetnie sprawuje :) Bardzo ładnie wygląda i jest wg mnie lepsza niż Avonowska SuperShock :) Jest teraz w promocji za 9,90 za dwie :P Albo jedna za 7,90 to bardzo tanio :P Niedługo wstawie recenzje ;)

    OdpowiedzUsuń
  23. Też mam ten żółty atlas i go uwielbiałam i też bardzo szybko zaczęłam czytać, aż krążą na ten temat anegdoty :)

    OdpowiedzUsuń
  24. w biedronce powiadasz? muszę jutro zerknąć czy i w mojej :) moje młodsze dziecko ogląda ze mną relacje z wypraw Martyny, a że właśnie jest na etapie nauki czytania to ta pozycja będzie dla niego idealna :)

    OdpowiedzUsuń
  25. Zapowiada się ciekawie.. ;)

    OdpowiedzUsuń
  26. Zainteresowałaś mnie tą książką, bardzo cenię i lubię Martynę Wojciechowską. Jest niesamowitą kobietą!

    OdpowiedzUsuń
  27. Kocham oglądać "Kobietę na krańcu świata", dlatego też, ta książka może być równie interesująca :))

    OdpowiedzUsuń