piątek, 12 kwietnia 2013

Kwiatki błogosławionego Jana Pawła II

Hej! Ostatnio udało mi się wygrać w konkursie internetowym książkę, postanowiłam ją od razu przeczytać.

           Tytuł: ,,Książki błogosławionego Jana Pawła II"
           Autor: Janusz Poniewierski
           Rok wydania: 2011
           Okładka: twarda
           Ilość stron: 188


    
     Lektura została podzielona na 4 rozdziały (Świecki, Ksiądz, Biskup i Papież) + przedmowę. Książkę czyta się bardzo szybko, ponieważ napisano ją językiem prostym w formie anegdotek i ciekawostek. ,,Kwiatki Błogosławionego Jana Pawła II” to wydanie kieszonkowe, ale druk nie męczy oczu, bo strona graficzna została ciekawie zaprojektowana, charakterystyczne są żółte kartki. Uważam, że ciekawym pomysłem było zamieszczenie na każdej stronicy małego kwiatka, który na początku opowieści jest pączkiem, a poprzez kolejne części lektury rośnie, po to by na koniec stać się rozwiniętą roślinką. Myślę, że ten kwiat jest alegorią życia każdego człowieka – rodzimy się pod postacią małego zarodka, z każdym dniem rozwijamy się coraz bardziej, ale zawsze musi nastąpić kres egzystencji, więc zaczynamy się pomału starzeć i usychać, ostatecznie - całkiem się obsypiemy i znikniemy z tej ziemi. 
      Książką jestem zachwycona. Z chęcią przeczytam kolejne propozycje o papieżu. Dzień jego śmierci pamiętam bardzo dobrze, to niesamowite jak polskie społeczeństwo umiało się wtedy zjednoczyć. Jan Paweł II to osoba, którą zawsze będę podziwiać. Cieszę się, że wygrana lektura dostarczyła mi wielu cennych informacji z życia Karola Wojtyły, będącego dla mnie autorytetem. 
       Lektura uświadomiła mi jak ubogą miałam do tej pory wiedzę na temat tej historycznej postaci, która pilnowała porządku całego świata. Papież interesował się nie tylko problemami kościoła, ale przede wszystkim całego społeczeństwa. Dowiedziałam się, że Jan Paweł II w wieku 9 lat stracił swoją matkę, a niedługi czas później jedynego brata. Kiedy Wojtyła skończył etap bycia nastolatkiem, zmarł jego ostatni, najbliższy krewy – ojciec. Jestem pełna podziwu dla jego postaci, nieliczne osoby mają tak silną osobowość, a ich priorytetem jest chęć czynienia dobra.
      ,,Kwiatki błogosławionego Jana Pawła II” postrzegam bardzo pozytywnie. Podczas czytania książki, targały mną różne emocje: wielokrotnie przetarłam ze zdumienia oczy - dowiedziawszy się o nieznanych mi wcześniej przygodach naszego rodaka, kilka razy zapłakałam nad losem młodego Karola, często śmiałam się – wyobrażając sobie żartującego papieża, bo Wojtyły nigdy nie opuszczał dobry humor.
       Książkę polecam wszystkim osobom, których interesują kwestie religijne i historia; lektura dostarcza silnych wzruszeń. Moim zdaniem Jan Paweł II był jedną z najważniejszych postaci na arenie światowej, więc warto znać jego życiorys. ,,Kwiatkom błogosławionego Jana Pawła" przyznaję ocenę 9/10, ponieważ uważam, że 3 historie zawarte w pozycji są raczej nie realne, traktuję je jako legendy. 

10 komentarzy:

 1. Ja zawsze wiedziałam o nim wiele, mimo, że nie czytałam o nim książek, ze względu na moją babcię ;) Opowiadała mi o wszystkim, a ja kochałam te historie ;)

  ps. Gwiazdki kupiłam w Anglii :( Cepan to maść na blizny, pachnie czosnkiem ;D ALE da się przeżyć.

  OdpowiedzUsuń
 2. wow! ale super wygrana! :)

  tak to galaretki ^^

  OdpowiedzUsuń
 3. myślę, że jest wiele osób, które nie znają faktów z życia Papieża:) moim zdaniem to nic złego, ale wkurza mnie, gdy ludzie (jak niektórzy moi znajomi) nie mając pojęcia o życiu JPII, mówili różne bzdury i z takim jawnym brakiem szacunku do niego;/

  OdpowiedzUsuń
 4. Gratuluję wygranej :)
  ja również weszłam 'w związek' z łóżkiem i grypą :(
  a taki piękny dzień :*
  obserwuję i pozdrawiam :)
  http://mylifeisadreamx3.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Rozumiem fenomen tej postaci i mimo iż nie jestem osobą religijnie zaangażowaną (cóż, hipokrytka, obchodząca Boże Narodzenie ;) ) chylę czoło przed Lolkiem i nie hamuję łez, które cisną mi się do oczu, kiedy o nim czytam :)

  li_lia
  http://lilia.celes.ayz.pl/blog/

  OdpowiedzUsuń
 6. mam to samo wydanie :) czytałam i byłam zachwycona :):):) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń