piątek, 18 grudnia 2020

Ginący świat

Hej!
Dawno nie było recenzji filmowej, zatem umieszczam kolejny post z cyklu dokumentalnego, który obejrzałam w kinie w ramach festiwalu Docs Against Gravity dawno temu we Wrocławiu. 
  Tytuł: ,,Ginący świat"
  Reżyseria: Louie Psohoyos
  Rok produkcji: 2015
  Czas trwania: 1.35 h
          Filmu byłam bardzo ciekawa ze względu na ważną tematykę, jaką poruszał. Z projekcji wyszłam średnio zadowolona. Z przerażeniem spoglądałam na ostatnie gatunki ptaków, które nigdy już nie zaśpiewają, bowiem wyginęły. Podobały mi się śledztwa dotyczące restauracji, gdzie nielegalnie serwowano do jedzenia wieloryby, chociaż ich liczba ciągle się zmniejsza, a są przecież pod ochroną! Reżyser przedstawił problem dotyczący bezprawnego handlu rekinami, wyławiano je tylko dla płetw, resztę ciała wyrzucano na śmietnik. Co więcej, szokujące metody połowu mant stosowali Indonezyjczycy. Co prawda, łowienie płaszczek to ich praca, inaczej nie mieliby z czego żyć, ale przykro było patrzeć na duże ryby - zabijane w sposób okrutny, a w ich krwi bawiące się dzieci. Zakaz połowu mant byłby absurdalny, bo biedni ludzie żyjący na wiosce nie mieliby z czego żyć, ale na pewno warto przyjrzeć się temu smutnemu zjawisku i wymyślić jakieś słuszne rozwiązanie, np. przekształcenie kurortu na potrzeby turystyczne, jak to zrobiono w Meksyku. Po niedługim czasie płaszczek może już zabraknąć, więc czym prędzej trzeba zastanowić się nad najlepszymi możliwościami, bowiem, gdy zaczną znikać zwierzęta - bez których życie jest niemożliwe, powoli będą umierać tez ludzie.
         W produkcji pokazano również wpływ gazów cieplarnianych na nasze najbliższe otoczenie. Szczególnie w mieście, trucizna obecna jest na każdym kroku. Idąc ulicą wdychamy szkodliwe opary, nawet nie mając o nich pojęcia (jesteśmy nimi naświetleni - jak zobrazowano to w prostym eksperymencie). Cóż, według scenariusza najlepiej, aby ludzie przestali jeść krowy i wymienili swoje samochody na te napędzane na prąd. Uważam, że jest to trochę bujanie w obłokach, społeczeństwa od wieków hodują krowy i nie sądzę, aby udało się zmienić tok myślenia rolników. Auta na prąd hmm.. Oczywiście mają wiele zalet, ale nie są też pozbawione licznych wad - przede wszystkim są drogie, więc przeciętnego obywatela po prostu nie stać na taki samochód; poza tym trzeba je długo ładować, co podczas dłuższej jazdy jest uciążliwe (mój mąż pracuje w branży zajmującej się tym tematem, więc jestem na bieżąco z wszystkimi minusami samochodów elektronicznych).
          Dokument poruszył jeszcze kilka istotnych kwestii, np. o dojeżdżaniu do pracy komunikacją miejską, instalowaniu paneli słoneczne na dachach czy nie spożywaniu produktów, których składnikiem jest olej palmowy. ,,Ginący świat" na pewno działa na wyobraźnię, skłania do przemyśleń nad swoim postępowaniem. Każdy z nas może przyczynić się do ratowania świata, nawet w sposób minimalny i należy o tym pamiętać, chociażby wyciągając z kontaktów podłączone niepotrzebnie ładowarki. Oczywiście staram się żyć według własnych zasad, np. kiedy mogę to rezygnuję z samochodu. Słabo mi się robi, gdy widzę znajomych podjeżdżających pod pobliski kościół czy market, do którego dojście zajmuje zaledwie kilka minut. 
           Film oceniam 7/10. Dołożyłam punkt więcej za niesamowitą muzykę. Przyznam, że soundtrack jest genialny. Piosenka ,,Manta Ray" została nominowana do Oscara.


Natomiast szczególnie polecam utwór ,,One Candle", w którym śpiewa znana wokalistka Sia. Teledysk zawiera fragmenty filmu. Długo nie mogłam uwolnić się od tej piosenki, słuchałam jej dniami i nocami, jest piękna :) Zobaczcie sami, w czym tkwi jej czar. Obyśmy tylko nie doczekali czasów, gdy fauna i flora staną się już jawnym wspomnieniem..

22 komentarze:

 1. Nie widziałam tego filmu, ale kawałek "One Candle" jest piękny!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiem, czy obejrzę film; choć tematyka faktycznie ważna. Może kiedyś najdzie mnie ochota na zobaczenie tej produkcji :) A muzyka rzeczywiście cudowna

  Pozdrawiam
  https://subjektiv-buch.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Uświadomiłaś mi jak mało oglądam filmów. :D to pewnie przez zaczytanie...

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie widziałam tego filmu dokumentalnego, ale rzadko takie oglądam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie moje klimaty, dlatego ja też nie widziałam tego filmu. Czy obejrzę? Mało prawdopodobne, ale cieszę się, że Tobie się podobał. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie widziałam nigdy tego filmu, myślę, że warto go obejrzeć ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. That movie look very interesting. Thank you for sharing.

  New Post - https://www.exclusivebeautydiary.com/2020/12/elemis-gentle-rose-exfoliator.html

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeszcze nie widziałam, ale post zachęca ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię tego typu filmy czy dokumenty ^^ nie wszystkie sa idealnie zrobione ale czasami ciekawy temat wystarczy :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja w tym roku przegapiłam ten festiwal u siebie :(

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie widziałam, na pewno nadrobię, ważny temat, oby jak najwięcej ludzi go zobaczyło!

  OdpowiedzUsuń
 12. Na pewno obejrzę- moja tematyka :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Warto oglądać takie dokumenty i oby było ich więcej w tv jak i w szkołach.

  OdpowiedzUsuń
 14. Z pewnością obejrzę. Bardzo ciekawią mnie filmy o takiej tematyce. Z resztą chyba każdy powinien poznać lepiej ten temat.

  OdpowiedzUsuń
 15. Skoro ten film działa na wyobraźnię i skłania do przemyśleń o swoim postępowaniu, to jest wartościowy i chętnie go zobaczę, jak będę miała okazję.

  OdpowiedzUsuń
 16. nie bardzo oglądam filmy o takiej tematyce;p w wolnej chwili odmóżdżam się przy horrorach:)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ważny temat. Lubię takie filmy.

  OdpowiedzUsuń
 18. Z pewnością wartościowy film, ale niestety nie moje klimaty, więc raczej się nie skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 19. Wartościowy film szkoda ze w zwykłej telewizji rzadko puszczają coś takiego. Dziękuje - dzięki Tobie się o nim dowiedziałam

  OdpowiedzUsuń
 20. Super film, to coś dla mnie. Temat jest bardzo ważny, bardzo chętnie go obejrzę :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Ciekawa produkcja, ale nie mam jej prawdę mówiąc w najbliższych planach.

  OdpowiedzUsuń
 22. Niestety mimo tak często wałkowanego tematu w większości ludzi nie ma tej świadomości. Fakt każdy z nas może dbać o środowisko ja też staram się jak mogę ale wiem niestety, że niewiele zdziałam :(. Najbardziej mi szkoda umierających gatunków. Smucą mnie strasznie takie tematy dlatego chyba nie obejrzę.

  OdpowiedzUsuń