wtorek, 23 października 2018

Człowiek

Hej!
   Czas na recenzję cudownego filmu obejrzanego w ramach 13 edycji festiwalu ,,Docs against gravity". Produkcję zobaczyłam w zasadzie przez przypadek, namówiła mnie na niego koleżanka, która miała przerwę w swoim grafiku. Postanowiłam zatem również skusić się na seans, zamiast wrócić wcześniej do domu i była to doskonała decyzja. 




 Tytuł: ,,Człowiek"
 Reżyseria: Yann Arthus - Bertrand
 Czas trwania: 1.20 h
 Gatunek: Dokumentalny
 Data produkcji: 2015










          Na świecie żyje ok. 7 miliardów ludzi. Wszyscy skrywają w sercu jakąś niesamowitą historię. Sekrety nie muszą być wcale spektakularne, mogą mieć znaczenie tylko dla jednej osoby. Są tajemnice radosne, ale też i smutne, niektóre kończą się happy-endem, a inne wyjątkowo tragicznie. Yann Arthus - Bertrand to słynny reżyser i fotograf. Dokumentalista postanowił przeprowadzić wywiady z 2 tys. rozmówców z 60 państw. Zdjęcia do ,,Człowieka" powstawały przez 3 lata.
         Do filmu wybranych zostało 16 rozmów. Każda z wypowiadających się postaci wyjawiła swój ważny sekret. Widz nie poznał nazwisk bohaterów dokumentu (ani krajów, z których pochodzili). Niektóre historie były całkiem pospolite w porównaniu do kolejnych, niesamowitych sekretów. Mogłam zobaczyć i usłyszeć osoby opowiadające o wojnie, biedzie, chorobach, gwałtach, nałogach, śmierci czy poznanej miłości. Najbardziej podobała mi się relacja starszej pani o niezwykłej sytuacji, jakiej doświadczyła w obozie koncentracyjnym - to wyznanie świadczy o tym, że cuda naprawdę istnieją! Ciekawostką jest fakt, że w dokumencie pojawiła się także Cameron Diaz.
       Przyznam szczerze, większość wywiadów przepłakałam jak bóbr. Siedziałam wciśnięta w fotel, a łzy leciały mi strumieniami. W dodatku, po każdej opowieści przerywnikiem były zdjęcia natury pokazywane z lotu ptaka w duecie z nastrojową muzyką. Ta prostota w przekazie skradła moje serce, byłam filmem tak szalenie poruszona, że po skończonej prelekcji nie mogłam iść, bo chwiałam się na nogach. Poza tym, grobowa cisza na sali wśród wychodzących gości - brzmiała tak przejmująco, że nie spotkałam się jeszcze z takim zjawiskiem. Jestem zachwycona obejrzaną produkcją, nie spodziewałam się, że wypowiedzi anonimowych ludzi mogą stworzyć aż tak niesamowity dokument. Najchętniej opowiedziałabym Wam wszystkie historie, które po tak długim czasie, nadal pamiętam, ale nie będę spojlerować :) Gorąco polecam, moja ocena to 10/10, bez wątpliwości jest to jeden z tych filmów, obok których nie można przejść obojętnie!

21 komentarzy:

 1. Myślę, że mnie też ten film mógłby poruszyć. Na pewno go obejrzę. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jej, czuję, że we mnie też by wzbudził tyle emocji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Znalazłam już ten film, chętnie obejrzę!

  OdpowiedzUsuń
 4. Skoro tyle emocji i tyle łez, film musi być warty uwagi. Ostatnio rzadko coś oglądam, ale czuję, że nie powinnam tego sobie odpuścić. Już wiem co będziemy zatem oglądać razem z mężem.

  OdpowiedzUsuń
 5. nie słyszałam jeszcze o tym dziele. Może kiedyś go sobie obejrzę

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wiem czy mam ochotę na taki emocjonujący dokument...

  OdpowiedzUsuń
 7. Z chęcią bym obejrzała, bo tego typu filmy zawsze mocno do mnie trafiają.

  OdpowiedzUsuń
 8. Na pewno zobaczę, u mnie niebawem Camerimage juhu :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jeszcze nie widziałam, ale chętnie kiedyś nadrobię :)

  OdpowiedzUsuń
 10. ja również polecam! tylko przy wrażliwcach warto mieć chusteczki lub kogoś do przytulenia :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie pamiętam, żeby jakiś film zrobił na mnie aż takie wielkie wrażenie jak ten na Tobie. Chciałabym kiedyś obejrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie dziwię się, że tak płakałaś. Ze mną byłoby to samo, bo jestem strasznie wrażliwą osobą:/
  Może się odważę i obejrzę;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja się łatwo nie wzruszam, więc jestem ciekawa jak bym odebrała taki film... Jeśli będę miała okazję go obejrzeć, to się chętnie o tym przekonam, bo jego opis brzmi ciekawie... ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. O kurczę, muszę obejrzeć ten film. Dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 15. o! Dziękuję za polecenie właśnie szukałam dobrych tytułów do obejrzenia

  OdpowiedzUsuń
 16. Zupełnie nie znałam tego filmu. A bardzo chętnie go obejrzę.
  Lubię ambitne i inne kino, niż to, które z reguły ogląda się w telewizji.

  OdpowiedzUsuń
 17. Gdy tylko znajdę odrobinę czasu to z pewnością ten film będzie pierwszy na mojej liście do obejrzenia :)

  OdpowiedzUsuń
 18. O proszę, a ja ostatnio narzekałam na brak dobrych filmów. Ten muszę koniecznie obejrzeć!

  OdpowiedzUsuń
 19. Miło znów czytać Twoje wpisy!

  Nie miałam pojęcia o tym filmie, ale to musi być bardzo ciekawy projekt! Już sam pomysł jest nietuzinkowy. Chętnie obejrzę! :)

  OdpowiedzUsuń